Życie w stylu EKO: sposoby na szkodniki

Podziel się wiedzą!

Za oknem słońce i rośliny budzą się do życia, a w kalendarzu wiosna w pełni. Pomimo chwilowych wahań temperatury, każdy ogrodnik wie, że jeszcze tylko 15 dni do tzw. „zimnych ogrodników”, czyli ostatnich przymrozków w sezonie. Po tym czasie spokojnie można sadzić nawet wrażliwe rośliny. Nadszedł najwyższy czas na porządki i przygotowanie się do nowego sezonu. Czy w Twoim zielonym zakątku pojawili się już nieproszeni goście? Poniżej przedstawiamy kilka prostych i bezpiecznych sposobów na to, by pozbyć się nieprzyjaciół Twojego ogrodu. 

Ślimaki
Te wolno poruszające się zwierzęta, mają jedną rzecz wspólną z człowiekiem, mianowicie tak samo jak ludzie uwielbiają piwo. Dlatego weź puszkę np. po tuńczyku, napełnij ją piwem i zakop w ziemi równo z gruntem. Pozostaw na noc, a rano odnajdziesz w nim utopione ślimaki. Pułapkę możesz zastąpić nową.

Gąsienice
Motyle są miłymi gośćmi w ogrodzie dodając mu uroku. Specjalnie dla nich sadzimy rośliny, które będą je przyciągały. Jednakże gąsienice nie są już tak mile widziane. Wszystko przez to, że atakują warzywa, owoce, a nawet kwiaty. Dlatego postaw im granicę i posadź na ich drodze tymianek oraz oregano, które w skuteczny sposób powstrzymają głodne owady. 

Mszyce
To chyba jeden z większych wrogów ogrodowych. Jeżeli liście Twoich roślin są powyginane, żółtawe, lepkie, a na odwrocie mają malutkie kropeczki to znaczy, że czas działać. Będziesz potrzebował skórkę cytryny lub pomarańczy. Rozgnieć je, a następnie wymieszaj z wrzącą wodą. Pozostaw na noc, a rano przefiltruj. Przygotowaną miksturę przelej do spryskiwacza i spryskaj rośliny. Zabieg przeprowadzaj codziennie przez tydzień, aż zobaczysz, że mszycy już nie ma. 

Komary
Co prawda komary są większymi wrogami dla nas, niż roślin, ale warto wiedzieć jak się ich pozbyć. Przede wszystkim unikajmy w ogrodzie wody „stojącej”. Dotyczy to nie tylko oczek wodnych, ale również kałuż czy podstawek na doniczki zalanych wodą. W takich miejscach komary lubią składać larwy. Warto posadzić również rośliny, które odstraszają komary m.in. bazylia, komarzyca, bodziszek korzeniasty czy lawenda. Pamiętajmy, że naturalnymi wrogami komarów są m.in. jeże, nietoperze czy ptaki.✿

Podziel się wiedzą!