Życie w stylu EKO: naturalne sposoby na czystość w domu!

Podziel się wiedzą!

Masz w domu małe dziecko, ukochanego pupila, a może po prostu postanowiłeś żyć w zgodzie z naturą? Tym razem przedstawiamy kilka zdrowych i bezpiecznych porad, jak wysprzątać mieszkanie bez stosowania szkodliwych środków chemicznych. Dzięki tym metodom Twoi najbliżsi nie będą narażeni na kontakt z chemią. Szybko się przekonasz, że poza skutecznym zwalczaniem brudu oraz bakterii również Twój budżet domowy odczuje ulgę!

Odkamienianie czajnika
Do czyszczenia czajnika jest wykorzystywanych wiele różnych metod. Jedna z nich polega na użyciu kwasku cytrynowego. Zaletą tej metody jest brak nieprzyjemnej woni, która pojawia się w czajniku po czyszczeniu np. octem. Wlej wodę do połowy czajnika, a następnie dodaj 3-4 łyżki kwasku cytrynowego. Następnie zagotuj wodę i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie wylej wodę i opłucz czajnik. 

Czysta łazienka
Do wymycia wanny, kafelek czy zlewu będzie Ci potrzebna soda oczyszczona, kwasek cytryny oraz olejki eteryczne. Warto wykorzystać olejek z drzewa herbacianego, który jest bakteriobójczy. Oprócz niego możesz dodać dowolny olejek w celu nadania ulubionego zapachu, np. lawendowy czy zielone jabłuszko (3-4 krople). Wszystkie składniki wymieszaj z wodą. Taką pastą możesz spokojnie wymyć powierzchnię usuwając zanieczyszczenia oraz bakterie.

Bezpieczna podłoga
Do mycia podłóg będziesz potrzebować ocet oraz olejki eteryczne. Szklankę octu wklej do wiadra letniej wody, a następnie dodaj olejki eteryczne: herbaciany oraz ulubiony zapach. Tak przygotowanym roztworem wymyj podłogę. Teraz możesz być spokojny o swoją pociechę, na podłodze można bezpiecznie się bawić. 

Uporać się z kurzem
Do ścierania kurzu będziesz potrzebować ocet, wodę i niezbędne olejki eteryczne. Najważniejsze to jednak ściereczka, która powinna być z mikrofibry. Taka szmatka doskonale usuwa wszelkiego rodzaju pyłki oraz kłaczki, a poza tym jest bardzo trwała.

Lista potrzebnych produktów:

  • ocet
  • kwasek cytrynowy
  • soda oczyszczona
  • olejki eteryczne (przede wszystkim herbaciany) ❀
Podziel się wiedzą!