Zrozum alergię i pokonaj ją!

Podziel się wiedzą!

Pomimo tego, że wiosna jest cudowna, to niestety potrafi być uciążliwa z powodu alergii. Sprawdź w jaki sposób przygotować się do tego okresu, by łatwiej żyć i czerpać radość z tej pory roku.

Rewolucja w szafie

Nie uwierzysz ile alergenów jest w Twojej szafie. Za każdym razem, gdy odwieszasz koszulę lub spodnie, przenosisz mnóstwo uczulające drobiny na inne ubrania. Często korzystaj z pralki i zadbaj o to, by w szafie była cyrkulacja powietrza.

Przypatrz się roślinom w domu

Jedne są niezdrowe, a drugie bardzo pożyteczne. Alergię często potęguje fikus, dlatego pozbądź się go z mieszkania. Z drugiej strony – badania NASA dowiodły, że niektóre rośliny mocno oczyszczają powietrze z kurzu, alergenów oraz formaldehydu. Takie właściwości ma np. popularna w wielu mieszkaniach dracena.  

Uprawiaj sport o określonych porach

Rano stężenie alergenów jest najwyższe, dlatego wszelkie aktywności fizyczne na świeżym powietrzu odłóż na wieczór. Kiepskim pomysłem są również ćwiczenia w gorące oraz wietrzne dni. Z kolei powietrze najczystsze jest wtedy, gdy na dworze jest wilgotno i chłodno.

Używaj poszewek do pościeli

Alergie często wywołują roztocza, a pościel jest dla nich świetnym środowiskiem do życia. Właśnie dlatego używaj poszewek i często je pierz – ograniczysz liczbę alergenów. Wskazane są też materace sprężynowe oraz pościel z mikrofibry, które zmniejszają ilość roztoczy.

Pralkę też trzeba myć

Ciepłe, ciemne i wilgotne wnętrze pralki jest idealnym środowiskiem do rozwoju alergennych grzybów. Tak naprawdę pomoże wietrzenie oraz przecieranie od czasu do czasu wnętrza bębna i uszczelek specjalnymi preparatami.

Zadbaj o drogi oddechowe

Płukanki pozwolą pozbyć się alergenów z układu oddechowego, jednak więcej osób sięga zazwyczaj po krople na katar. Fakt, przynoszą ulgę, ale ich długotrwałe stosowanie jest niebezpieczne. Przesuszają śluzówkę, przez co ostatecznie mogą uszkodzić oraz zlikwidować pierwszą barierę przeciw patogenom. Na rynku są jednak dostępne bezpieczne i skuteczne preparaty. Co zawierają? Np. wyciąg z alg, pantenol, kwas hialuronowy, oraz witaminy. Przywracają śluzówce prawidłowe funkcje fizjologiczne, a ponadto działają łagodząco i zmniejszają obrzęk błon śluzowych, niwelując katar. W przypadku alergii to dobry wybór, ponieważ dzięki preparatom o takim składzie można ograniczyć stosowanie typowych kropli do nosa. 

Dzięki tym kilku prostym wskazówkom ograniczysz kontakt z alergenami, a wiosna zacznie znowu sprawiać radość! ❀

Podziel się wiedzą!