Źródła kofeiny, o których nie wiesz!

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Niewielka ilość snu oraz dużo pracy sprawiają, że społeczeństwo coraz częściej sięga po kawę, by dodać sobie energii. 2-3 kawy dziennie to zdrowa porcja, ale kofeinę łatwo przedawkować, a wtedy szkodzi. Możesz ją znaleźć w produktach, które nie przyjdą Ci do głowy.

Kawa bezkofeinowa

To, że nazwa mówi, że kawa nie zawiera kofeiny, to wcale nie oznacza, że tak też jest w rzeczywistości. Wiele kaw bezkofeinowych i tak zawiera kofeinę, choć w dużo mniejszych ilościach. Dokładna informacja na ten temat zawsze znajduje się na opakowaniu.

Czekolada

Kofeina to naturalny składnik ziaren kakaowca, więc nic dziwnego, że można ją znaleźć w czekoladzie. Batony zawierają zazwyczaj mniej niż 10 mg kofeiny, a najbardziej pobudzająco działa ciemna czekolada. Jest równowartością połowy filiżanki kawy.

Środki przeciwbólowe

Wiele tabletek na ból głowy zawiera niewielki dodatek kofeiny z prostego powodu – ta substancja nie tylko pobudza, ale w małych ilościach działa też przeciwbólowo. Właśnie dlatego tak ważne jest też przestrzeganie częstotliwości zażywania podanej w ulotkach.


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Tabletki odchudzające

Kofeina niestety nie posiada nadzwyczajnych właściwości odchudzających, ale i tak czasami trafia do składu tabletek odchudzających. Jej ilość zazwyczaj jest na tyle niska, że ciężko ją przedawkować.

Odświeżacze oddechu

To ciekawe, ale kofeinę można znaleźć nawet w odświeżaczach oddechu – np. drażetkach do ssania, sprayach oraz gumie do żucia o nazwie „Jolt Gum”. Dwa kawałki takiej gumy są równowartością filiżanki kawy.

Płatki owsiane

Niektórzy producenci płatków owsianych dodają do nich kofeinę, by rano łatwiej było stanąć na nogi – jedna porcja niekiedy zawiera  tyle, co filiżanka kawy! Taka informacja zawsze widnieje na opakowaniu.

Nasiona słonecznika

To również kwestia producenta – energetyczne nasiona słonecznika są wzbogacone kofeiną, tauryną, lizyną oraz wyciągiem z żeń-szenia. Przy okazji zawierają też wiele witamin i kwas foliowy, ale za to są pozbawione dodatku cukru. Informacja o zawartości kofeiny jest podana na opakowaniu.

Kofeinę można również znaleźć w coca coli, lodach i oczywiście napojach energetycznych. 2-3 filiżanki kawy dziennie zmniejszają poziom stresu, rozluźniają, a nawet wpływają na przedłużenie życia. Większe ilości są już zazwyczaj szkodliwe i mogą przerodzić się w uzależnienie, dlatego warto być świadomym, że kofeina skrywa się w wielu różnych miejscach – nie tylko w kawie. ❅

Podziel się wiedzą!