Źródła kofeiny, o których nie wiesz!

Podziel się wiedzą!

Niewielka ilość snu oraz dużo pracy sprawiają, że społeczeństwo coraz częściej sięga po kawę, by dodać sobie energii. 2-3 kawy dziennie to zdrowa porcja, ale kofeinę łatwo przedawkować, a wtedy szkodzi. Możesz ją znaleźć w produktach, które nie przyjdą Ci do głowy.

Kawa bezkofeinowa

To, że nazwa mówi, że kawa nie zawiera kofeiny, to wcale nie oznacza, że tak też jest w rzeczywistości. Wiele kaw bezkofeinowych i tak zawiera kofeinę, choć w dużo mniejszych ilościach. Dokładna informacja na ten temat zawsze znajduje się na opakowaniu.

Czekolada

Kofeina to naturalny składnik ziaren kakaowca, więc nic dziwnego, że można ją znaleźć w czekoladzie. Batony zawierają zazwyczaj mniej niż 10 mg kofeiny, a najbardziej pobudzająco działa ciemna czekolada. Jest równowartością połowy filiżanki kawy.

Środki przeciwbólowe

Wiele tabletek na ból głowy zawiera niewielki dodatek kofeiny z prostego powodu – ta substancja nie tylko pobudza, ale w małych ilościach działa też przeciwbólowo. Właśnie dlatego tak ważne jest też przestrzeganie częstotliwości zażywania podanej w ulotkach.

Tabletki odchudzające

Kofeina niestety nie posiada nadzwyczajnych właściwości odchudzających, ale i tak czasami trafia do składu tabletek odchudzających. Jej ilość zazwyczaj jest na tyle niska, że ciężko ją przedawkować.

Odświeżacze oddechu

To ciekawe, ale kofeinę można znaleźć nawet w odświeżaczach oddechu – np. drażetkach do ssania, sprayach oraz gumie do żucia o nazwie „Jolt Gum”. Dwa kawałki takiej gumy są równowartością filiżanki kawy.

Płatki owsiane

Niektórzy producenci płatków owsianych dodają do nich kofeinę, by rano łatwiej było stanąć na nogi – jedna porcja niekiedy zawiera  tyle, co filiżanka kawy! Taka informacja zawsze widnieje na opakowaniu.

Nasiona słonecznika

To również kwestia producenta – energetyczne nasiona słonecznika są wzbogacone kofeiną, tauryną, lizyną oraz wyciągiem z żeń-szenia. Przy okazji zawierają też wiele witamin i kwas foliowy, ale za to są pozbawione dodatku cukru. Informacja o zawartości kofeiny jest podana na opakowaniu.

Kofeinę można również znaleźć w coca coli, lodach i oczywiście napojach energetycznych. 2-3 filiżanki kawy dziennie zmniejszają poziom stresu, rozluźniają, a nawet wpływają na przedłużenie życia. Większe ilości są już zazwyczaj szkodliwe i mogą przerodzić się w uzależnienie, dlatego warto być świadomym, że kofeina skrywa się w wielu różnych miejscach – nie tylko w kawie. ❅

Podziel się wiedzą!