Znaki, które mówią, że to coś poważniejszego od przeziębienia

Podziel się wiedzą!

Łatwo jest zdiagnozować przeziębienie, gdy źle się czujesz. Ale przeziębienie nie zawsze jest tylko przeziębieniem. Ważne jest, aby umieć odróżnić je od poważniejszej infekcji, aby uzyskać potrzebną opiekę medyczną.

Jeśli uważasz, że masz „tylko przeziębienie”, ale obawiasz się, że może to być coś więcej, najlepiej mile się rozczarować i udać się do lekarza, który potwierdzi, że to faktycznie nic poważnego. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpisz na przewlekłe schorzenia. To samo dotyczy kobiet w ciąży i wszystkich pacjentów w wieku poniżej 6 lat lub powyżej 65 lat – przeziębienie w różny sposób wpływa na te grupy i może być poważniejsze niż możnaby się spodziewać. Rozmawialiśmy z lekarzami, aby dowiedzieć się, jakie są rzeczywiste różnice między objawami przeziębienia a objawami grypy oraz innych poważnych infekcji.

Objawy dłuższe niż 4 dni

Przeziębienie zwykle ustępuje samoistnie w ciągu trzech do czterech dni. Zaczyna się od drapiącego gardła, przekrwienia i kataru, a następnie zwykle pojawia się kaszel. Podczas gdy kaszel i katar pomogą się utrzymywać, większość objawów przeziębienia powinna zniknąć po czterech dniach. Jeśli utrzymują się dłużej, możliwe, że masz coś bardziej niepokojącego, na przykład grypę lub mononukleozę.  Dla bezpieczeństwa umów się na spotkanie z lekarzem.

Objawy zniknęły, a potem… powróciły

Jeśli myślałeś, że wyzdrowiałeś ze swojej choroby, ale Twoje objawy pojawiły się wkrótce potem ponownie, może to być oznaką nadkażenia. Początkowo mogłeś mieć przeziębienie, ale kiedy Twój układ odpornościowy został osłabiony, rozwinęło się coś poważniejszego. Może być potrzebny antybiotyk.

Masz gorączkę

Można mieć gorączkę i przeziębienie, ale nie są one powszechne – szczególnie jeśli są wysokie. Takie objawy są charakterystyczne dla zakażenia paciorkowcem. Nieleczony może powodować gorączkę reumatyczną i prowadzić do poważnych problemów z sercem.

Od kilku dni masz stan podgorączkowy

Utrzymujący się stan podgorączkowy przez kilka dni z rzędu może być znakiem, że Twoje ciało próbuje walczyć z czymś bardziej zaawansowanym, niż przeziębienie.

Masz problemy z żołądkiem

Nudności, wymioty i biegunka zwykle nie towarzyszą przeziębieniom, więc takie objawy mogą sygnalizować coś poważniejszego, na przykład grypę. Ważne jest, aby uzyskać pomoc lekarską, jeśli te objawy występują stale, ponieważ mogą powodować odwodnienie.

Silne bóle głowy

Lekarze zwracają uwagę na silne bóle głowy – zwłaszcza jeśli towarzyszy im gorączka i sztywność szyi – ponieważ może to być objaw poważniejszej choroby. Często jest to oznaka infekcji zatok.

Trudności w oddychaniu

Mimo że kaszel jest normalnym objawem przeziębienia, nie powinien być tak silny, aby powodował duszność, świszczący oddech lub ból w klatce piersiowej. Takie objawy nie powinny być ignorowane, ponieważ problemy z oddychaniem mogą być oznaką zapalenia płuc, natomiast ból w klatce piersiowej, ucisk i nagła duszność mogą sygnalizować zatorowość płucną.

Problemy zlokalizowane tylko w jednym miejscu

Podczas gdy objawy przeziębienia wpływają na cały górny układ oddechowy, inne choroby charakteryzują się intensywnymi objawami w jednym miejscu. Na przykład paciorkowiec powoduje ból gardła utrudniający przełykanie, ale zazwyczaj nie powoduje bólu w całym ciele. Zakażenia zatok mogą powodować bóle głowy, a nawet ból zębów, infekcja ucha zwykle powoduje ból i przekrwienie w jednym uchu, a mononukleoza może powodować obrzęk migdałków. ❖

Podziel się wiedzą!