Zmapuj twarz i odkryj źródło problemów zdrowotnych

Podziel się wiedzą!

Zastanawiasz się dlaczego pryszcze wyskakują Ci co jakiś czas w tym samym rejonie twarzy? Ajurwedyjska technika mapowania twarzy powiązuje lokalizację wyprysków z problemami zdrowotnymi trapiącymi Twój organizm.

Mapowanie twarzy polega na odkryciu zależności pomiędzy obszarami twarzy a skomunikowanymi narządami wewnętrznymi. Ta metoda wywodzi się jeszcze z czasów przed rozwojem zaawansowanej medycyny i pomagała ówczesnym lekarzom w diagnozowaniu problemów zdrowotnych. Obecnie ta praktyka może być dalej wykorzystywana jako wsparcie konwencjonalnego leczenia. 

Dolna szczęka i podbródek

Za wypryski pojawiające się w tym miejscu odpowiadają przede wszystkim hormony. Oznacza to, że problem może być związany np. z nadmiarem męskiego androgenu. Bardzo często sprawia, że pory ulegają zatkaniu. Wypryski w okolicach żuchwy mogą też pojawiać się u kobiet 7-10 dni przed menstruacją. Rozwiązaniem problemu są zarówno żele do stosowania miejscowego na trądzik hormonalny, jak i preparaty stabilizujące gospodarkę hormonalną.

Na krawędziach twarzy

Chodzi o linię włosów, bliskość uszu lub krawędź policzków. W takich przypadkach winowajcą są bardzo często czynniki egzogenne – lakiery do włosów, zbyt ciężkie olejki do pielęgnacji skóry, itp. Zwykle pomaga zmiana rutynowych zabiegów kosmetycznych. Warto pamiętać, że zimowe wypryski w tych miejscach mogą też powodować czapki i opaski przenoszące bakterie.

Policzki

Trądzik na policzkach zazwyczaj łączy się ze zbyt wysokim spożyciem cukru. Warto sporządzić rekonesans diety i ograniczyć spożycie słodkich produktów. Co ciekawe – za wypryski w tym miejscu może też odpowiadać telefon komórkowy, a konkretnie bakterie, które się na nim znajdują.

Czoło

Trądzik na czole może być oznaką stresu, niewyspania lub problemów z trawieniem i wątrobą. Pryszcze z tego regionu często są powiązane z układem trawiennym (trudności w trawieniu pokarmów) – warto przyjrzeć się mu bliżej. 

Strefa T

Czyli czoło, nos i podbródek. Tutaj skóra jest nieco miększa i bardziej tłusta. Pryszcze w tym rejonie mogą być spowodowane przez kolorowe kosmetyki zatykające pory.

Warto pamiętać, że mapowanie twarzy jest dobrym punktem wyjścia do odnalezienia potencjalnego źródło problemu. Wszelkie wątpliwości pomoże rozwiać rozmowa ze specjalistą. ✿

Podziel się wiedzą!