Ziołowa pierwsza pomoc

Podziel się wiedzą!

Dawniej nie było lekarstw i ludzie leczyli się za pomocą ziół. Dzisiaj ta moda wraca i bardzo ciekawe mieszanki można dostać w aptekach oraz zielarniach. Wracając do korzeni – w jakie zioła wyposażyć domową apteczkę, by być przygotowanym na różne dolegliwości?

Zioła są wykorzystywane w medycynie od tysięcy lat – kiedyś jako całe rośliny, a dzisiaj często w formie ekstraktów dodawanych do niektórych produktów aptecznych i leków. Tego typu leczenia lepiej nie traktować jako głównego, ale znakomicie sprawdza się w roli uzupełniającej. Trzeba tylko pamiętać o jednym – zioła to nie tabletka, która uwalnia dużą dawkę substancji aktywnych zaraz po połknięciu. Trzeba spożywać je regularnie, kilka razy dziennie przez dłuższy czas, by uzyskać namacalny efekt.

Nudności i wymioty

Najlepsza mieszanka to imbir, olejek z mięty pieprzowej oraz rumianek – takie połączenie ogranicza nudności. Szczególnie działanie imbiru zostało udowodnione w badaniach klinicznych, przez co roślina jest polecana podczas choroby lokomocyjnej, nudności towarzyszących ciąży lub grypie jelitowej. Preparat można sporządzić w postaci herbaty i pić kilka razy dziennie do ustąpienia objawów.

Zgaga lub wzdęcia

Takie problemy błyskawicznie pokonają nasiona kopru. Łagodzą zgagę, niestrawność oraz wzdęcia, mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Najlepiej zażywać je w formie przyprawy urozmaicającej różne dania.

Zakażenie

Lepiej żeby opatrzył je specjalista, a w ra-mach pierwszej pomocy ranę należy szybko oczyścić i odkazić. Po wstępnym wygojeniu i zastosowaniu przypisanych leków sprawdzi się naturalny spray – mieszanka olejku z lawendy, drzewa herbacianego, wody, oleju organicznego oraz ekstraktu z kalenduli. Przyspieszy gojenie, pobudzi produkcję kolagenu.

Zranienie

Ranę wystarczy posypać płatkami lub proszkiem z rośliny o wdzięcznej nazwie – krwawnikiem. Jego zdolności gojące są wręcz imponujące, dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Bezsenność

Niesamowite właściwości rozluźniające posiada mieszanka melisy lekarskiej, rumianku oraz lawendy. Wykazano, że takie połączenie skutecznie zmniejsza napięcie i usypia. Z melisy i rumianku można przyrządzić herbatę, a olejek lawendowy dodać do kąpieli w wannie i na poduszkę. 

Biegunka

W tym przypadku polecana jest herbata z liści czerwonych malin. W wielu przypadkach skutecznie pomaga w ograniczeniu objawów biegunki i choć walory smakowe takiego naparu są kiepskie, to układ trawienny poczuje ogromną ulgę. Podczas biegunki polecana jest również owsianka, która nie obciąża żołądka i posiada właściwości osłonowe.

Ząbkowanie

Nasącz jałową szmatkę herbatą z rumianku i schłodź w lodówce. W przypadku ząbkowania przetrzyj nią bolące miejsca swojej pociechy. Chłód ograniczy ból, a rumianek zadziała łagodząco.

Wypryski i alergie skórne

Samodzielnie można przyrządzić specjalną papkę, która posiada silne właściwości odżywiające oraz przeciwzapalne. Wystarczy zmielić w blenderze płatki owsiane, a powstałą mączkę wymieszać z wodą i nałożyć na skórę aż do wyschnięcia. Taka maseczka może zadziałać lepiej niż niejeden krem.

Ziołowa apteczka jest znakomitym uzupełnieniem tej tradycyjnej – połączenie siły leków oraz ziół z pewnością przyniesie lepsze efekty w zażegnaniu wielu popularnych dolegliwości. ❖

Podziel się wiedzą!