Chcesz poprawić zdrowie tej zimy? Zacznij od obalenia mitów, które mogą wpędzić Cię w infekcje.
Mit: zimne powietrze może powodować choroby
Same niższe temperatury nie spowodują choroby. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Komórki zwalczające infekcje w organizmie zwiększają aktywność, jeśli wychodzisz na „zimno”. To sposób, w jaki Twoje ciało walczy ze stresem związanym z niskimi temperaturami.
Mit: nie można ćwiczyć, gdy jest zimno
Według badań opublikowanych w Medicine & Science in Sports and Exercise , w niskich temperaturach czasy trwania biegów są w rzeczywistości lepsze na tym samym dystansie. Dodatkowo zużywanych jest więcej kalorii w krótszym czasie. Co więcej, ten trudniejszy i intensywniejszy trening może podnieść poziom endorfin. Warto ćwiczyć, gdy jest chłodno!
Mit: alergie znikają zimą
Alergie mogą być tym prawdziwym źródłem zatkanego nosa i drapania w gardle w tym sezonie. Według Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii, jedna na pięć osób cierpi na alergie wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz, a zimą odmiany wewnątrz pomieszczeń mogą się wręcz zaognić. Winowajcą jest gorszy przepływ powietrza w mieszkaniach w zimie przez zamknięte okna, złej jakości powietrze, a ponadto wiele pleśni wzrasta nawet zimą. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 10 dni lub ustępują po przyjęciu leku przeciwhistaminowego, może warto odwiedzić alergologa?
Mit: ochrona przeciwsłoneczna nie jest potrzebna w zimie
Ponieważ powierzchnia Ziemi jest bliżej Słońca w miesiącach zimowych, jesteśmy w rzeczywistości narażeni na bardziej szkodliwe promienie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Co więcej, zarówno śnieg, jak i lód mogą odbijać do 80% szkodliwych promieni UV, przez co zachorowanie na raka skóry w niektórych szerokościach geograficznych jest dwukrotnie wyższe, niż latem.
Mit: większość ciepła tracisz przez głowę
W przeciwieństwie do wyników badań przeprowadzonych w 1950 r., większość ciepła w ciele wcale nie ucieka przez głowę. Po prostu jeżeli głowa jest odsłonięta, to faktycznie straci najwięcej ciepła w stosunku do osłoniętej części ciała, ale wystarczy wyjść na zewnątrz bez rękawiczek, by stracić nieproporcjonalnie dużo ciepła właśnie przez ręce.
Mit: mała ilość światła słonecznego powoduje depresję
Chociaż ciemne dni z pewnością nie pomagają, oprócz sezonowych zaburzeń afektywnych, istnieje wiele innych czynników, które mogą przyczyniać się do depresji zimowej. Napięty harmonogram, stres w rodzinie i obawy związane z wydatkami świątecznymi częściej wywołują depresję niż prawdziwy brak słońca.
Mit: w zimie się tyje
Siedząc w zimie pod kocem zamiast spacerować, trudno się dziwić dlaczego ludzie przybierają wtedy na wadze – nie ma to związku z akumulowaniem tkanki tłuszczowej przez organizm w obawie przed trudniejszym okresem. Okazuje się jednak, że przeciętny człowiek zyskuje tylko 0,5-1 kg w ciągu zimy.
Mit: witamina C zapobiega przeziębieniom
Zapewnienie zalecanej, dziennej dawki witaminy C (75 mg) jest ważne dla utrzymania zdrowego układu odpornościowego. O ile istnieją badania mówiące o zmniejszeniu ryzyka przeziębienia, to obecnie uważa się, że witamina C jedynie skraca długość choroby oraz łagodzi jej przebieg.
Istnieje wiele mitów odnośnie zdrowia w zimie. Przeziębienie zawsze może się przytrafić, wtedy warto sięgnąć po np. specjalne żele z apteki, które udrożnią nos, zmniejszają przekrwienie błony śluzowej. Nie warto jednak odmawiać sobie spacerów czy ćwiczeń mimo niskich temperatur – organizm może wtedy zyskać, a nie ulec infekcji.❖
