zdrowe postanowienia noworoczne, które naprawdę możesz dotrzymać

najczęściej wybierane postanowienia dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia są bardzo restrykcyjne i niezrównoważone, co prowadzi do ich łamania w ciągu kilku tygodni. Dlatego wiele osób co roku podejmuje te same postanowienia. Aby przerwać ten cykl, ważne jest podejmowanie postanowień, które mogą nie tylko poprawić zdrowie, ale także których przestrzeganie nie jest nierealne.

Jedz więcej pełnowartościowych pokarmów

Jednym z najłatwiejszych i najbardziej zrównoważonych sposobów na poprawę ogólnego stanu zdrowia jest spożywanie większej ilości pełnowartościowej żywności.

Cała żywność, w tym warzywa, owoce, orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste i ryby, zawierają mnóstwo składników odżywczych, których organizm potrzebuje do funkcjonowania na optymalnym poziomie.

Mniej siedź i ruszaj się więcej

Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane siedzącym trybem pracy, czy po prostu brakiem aktywności, wiele osób siedzi więcej niż powinno. Zbyt długie siedzenie może mieć negatywny wpływ na zdrowie. W rzeczywistości może to być związane ze zwiększonym ryzykiem ogólnej śmiertelności. Postanowienie, aby mniej siedzieć, jest łatwym i osiągalnym celem, który można dostosować do swojego stylu życia. Masz pracę „przy biurku”, która wymaga długich okresów siedzenia? Zdecyduj się na 15-minutowy spacer w porze lunchu lub wstawanie i spacerowanie przez 5 minut co godzinę.

Ogranicz słodzone napoje

Ograniczenie spożycia napojów słodzonych jest dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę, że wiążą się ze zwiększonym ryzykiem otyłości, stłuszczenia wątroby, chorób serca, insulinooporności i ubytków zdrowotnych u dzieci i dorosłych. Nagłe odstawienie słodkich napojów może okazać się bardzo trudne, ale stopniowe ograniczanie ich spożycia to dobry pomysł.

Uzyskaj lepszą jakość snu

Sen jest istotną częścią ogólnego stanu zdrowia, a brak snu może prowadzić do poważnych konsekwencji. Ważne jest, aby skupić się na swoim harmonogramie i stylu życia oraz określić najlepsze sposoby na poprawę ilości i jakości snu.

Odkryj aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność

Każdego Nowego Roku ludzie kupują drogie członkostwo na siłownie i internetowe programy fitness w nadziei, że w nadchodzącym roku zrzucą nadmiar tkanki tłuszczowej. Chociaż większość ludzi zaczyna być silna, większość nie zmienia swojej nowej rutyny w trwały nawyk.

Mimo to możesz zwiększyć szanse na to, że Twoje postanowienia dotyczące fitnessu się utrzymają. Po prostu znajdź rodzaj aktywności, która sprawia Ci przyjemność.

Poświęć sobie więcej czasu

Poświęcanie czasu dla siebie nie jest samolubne. W rzeczywistości jest to niezbędne dla optymalnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Samoopieka nie musi być skomplikowana ani czasochłonna. Może to po prostu oznaczać cotygodniowe kąpiele, uczęszczanie na ulubione zajęcia jogi, przygotowywanie dla siebie zdrowego posiłku, spacery na łonie natury lub dodatkową godzinę snu.

Gotuj więcej posiłków w domu

Badania pokazują, że ludzie, którzy gotują więcej posiłków w domu, mają lepszą jakość diety i mniej tkanki tłuszczowej.

Zacznij od przyrządzania jednego posiłku dziennie, a następnie zwiększaj częstotliwość w miarę upływu czasu, aż większość posiłków i przekąsek będziesz przygotowywać w domu.

Spędź więcej czasu na zewnątrz

Spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu może poprawić zdrowie, łagodząc stres, poprawiając nastrój, a nawet obniżając ciśnienie krwi.

Ogranicz czas przed ekranem

Wiele osób polega na swoich telefonach i komputerach w pracy i codziennym życiu. Jednak spędzanie zbyt dużej ilości czasu na urządzeniach elektronicznych w niektórych badaniach wiązało się z depresją, lękiem i samotnością.❅