Zastanawiają Cię zmiany skórne? Sprawdź, czy to nie łuszczyca!

Podziel się wiedzą!

Można wyróżnić kilka rodzajów łuszczycy – różnią się miejscem występowania i mogą być niepozorne. Warto poznać je bliżej, by wiedzieć jak walczyć z problemem oraz wykluczyć u siebie tą chorobę.

Łuszczyca może przyjmować wiele róż-nych postaci. Większość pacjentów żyje z jednym typem choroby, rzadko zdarza się tak, by jedna osoba chorowała na kilka z nich. Żadna z teorii powstawania łuszczycy nie została jeszcze wyraźnie potwierdzona naukowo – pewne jest jednak, że organizm zaczyna atakować i niszczyć własne tkanki, co objawia się wykwitami na skórze. Każdy typ łuszczycy różni się od siebie.

Łuszczyca plackowata

To najpowszechniej występujący typ tej choroby, dotyczy około 90% pacjentów. Objawia się przesuszonymi i zaczerwienionymi plamami, często z szarym nalotem. Takie wykwity mogą pojawić się praktycznie wszędzie, nawet na narzą-dach płciowych. Mimo tego zazwyczaj występują na łokciach, kolanach, plecach oraz skórze głowy.

Łuszczyca typu Guttate

Inaczej kropelkowa – jest druga co do częstotliwości występowania, dotyka około 10% chorych i zwykle daje o sobie znać przed 30. rokiem życia. Zmiany skórne są niewielkie i przypominają krople wody. Pojawiają się nagle, często po zimie oraz infekcjach górnych dróg oddechowych. 

Łuszczyca odwrócona

Określana jest także mianem łojotokowej ze względu na charakterystyczny przebieg. Przede wszystkim zmiany pojawiają się w owłosionych miejscach, co jest dość nietypowe. Chodzi tu głównie o pachy, pachwiny, wokół narządów płciowych, pośladków i rzadziej pod piersiami oraz za uszami. Choroba zaostrza się z powodu oddziałującego na rany tarcia i potu, dlatego może dochodzić do miejscowego zapalenia. Ten rodzaj łuszczycy często zdarza się u osób otyłych.

Łuszczyca krostkowa

Jak sama nazwa świadczy – różni się od pozostałych typów ponieważ charakteryzuje się występowaniem specyficznych krostek. Skóra staje się zaczerwieniona i obsypana drobnymi pęcherzykami z płynem wewnątrz. Chorobie może towarzyszyć nawet gorączka i dreszcze. Jaka jest przyczyna? Zazwyczaj ciąża  i leki steroidowe.

Łuszczyca skóry głowy lub paznokci

To typy łuszczycy charakterystyczne dla konkretnego miejsca. Ta druga często mylona jest z grzybicą paznokci, a ta pierwsza – prowadzi nawet do łysienia. W jej przypadku widoczna jest charakterystyczna łuska łuszczycowa. Ostatecznie może przybrać formę pojedynczej zmiany lub dużych zmian, którym towarzyszy świąd. 

Łuszczycowe zapalenie stawów

Rzadko mówi się o tym, ale około 30% chorych na łuszczycę cierpi dodatkowo na specyficzne zapalenie stawów. Najczęściej rozwija się ono do 10 lat od postawienia diagnozy wykwitom skórnym i wiąże się z autoagresją organizmu, co prowadzi do sztywności stawów, szczególnie rano. W dbaniu o skórę łuszczycową pomogą specjalne preparaty keratolityczne, które ograniczają nadmierne rogowacenie naskórka i nadaktywność komórek. Preparaty wspomagają usuwanie łuski, zmiękczają oraz wygładzają skórę, a tym samym zapewniają lepszą wchłanialność leków – sterydów, cygnoliny, witaminy D3, immunosupresyjnych. Dobre kosmetyki pielęgnacyjne to podstawa podczas tej choroby, ponieważ to właśnie dzięki nim leczenie jest skuteczniejsze. ❖

Podziel się wiedzą!