Zaskakujące wykorzystanie mydła kastylijskiego

Podziel się wiedzą!

Mydło kastylijskie nie jest zbyt popularne, ale można je znaleźć w niektórych aptekach, sklepach kosmetycznych oraz w sieci. Pochodzi ze źródła naturalnego i gwałtownie zyskuje na popularności – okazuje się, że ma całą masę zastosowań, o których warto wiedzieć.

Mydło kastylijskie jest wykonane z oleju roślinnego, a nie z tłuszczów zwierzęcych lub syntetycznych detergentów. Pochodzi z regionu Kastylii w Hiszpanii (stąd nazwa), gdzie jako baza posłużyła oliwa z oliwek. Można je również uzyskać z orzechów kokosowych, konopi, awokado, migdałów i wielu innych olejów roślinnych. Współczesne mydło kastylijskie jest silnie skoncentrowane, całkowicie biodegradowalne i czyści delikatnie nie uszkadzając warstwy lipidowej skóry, ale zarazem skutecznie. Jednak możliwości wykorzystania tego produktu wręcz oszałamiają.

Odżywczy żel do mycia ciała

Wystarczy wymieszać mydło kastylijskie z odrobiną miodu i dowolnymi olejkami eterycznymi, aby uzyskać delikatny żel pod prysznic, który nawilży i odżywi skórę. Nie należy przesadzać tylko z ilością olejków eterycznych, by nie wywołały podrażnień.

Uniwersalny spray czyszczący

Dodaj 1/4 szklanki mydła do 1 litra ciepłej wody i wymieszaj do rozpuszczenia. W razie potrzeby dodaj olejki eteryczne, aby uzyskać dodatkową siłę czyszczącą, np. cytrynowy lub melaleuca. Uzyskany roztwór przelej do butelki z rozpylaczem i używaj go do czyszczenia powierzchni w całym domu!

Mycie owoców i warzyw

To doskonały środek myjący do czyszczenia świeżych produktów. Napełnij zlew lub dużą miskę wodą, a następnie dodaj 1/4 łyżeczki mydła kastylijskiego. Wsyp do wody produkty i wypłucz je, aby usunąć luźne zanieczyszczenia. Następnie spłucz czystą, chłodną wodą.

Odżywczy szampon

Wystarczy wymieszać trochę mydła, mleczka kokosowego i kilka olejków eterycznych, by otrzymać odżywczy szampon, który każdy pokocha!

Delikatny środek czyszczący

Wymieszaj mydło kastylijskie, sodę oczyszczoną, odrobine wody oraz kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Ten naturalny środek czyszczący pomoże usunąć brud, np. w łazience.

Płyn do mycia naczyń

Napełnij zlew ciepłą wodą i dodaj mydło kastylijskie w stosunku 1:10. Umyj i opłucz naczynia w zwykły sposób. Możesz także wykorzystać powstały roztwór, do namoczenia szczotki lub gąbki oraz wyszorowania naczyń.

Płyn do mycia szyb

Jeśli na twoje okna potrzebujesz dużo pracy do wyczyszczenia, użyj mydła kastylijskiego, aby pozbyć się brudu. Dodaj 1 łyżkę mydła do 1 litra wody, a następnie wlej mieszaninę do butelki z rozpylaczem. Spryskaj okna i użyj gąbki aby wyczyścić zabrudzenia.

Preparat na odciski

Wykonaj prosty peeling stóp, łącząc 1 szklankę cukru, 1 łyżkę mydła, 2 łyżki oleju kokosowego i 4 krople olejku eterycznego z mięty pieprzowej. Taki preparat zmniejszy suchość skóry i sprawi, że odciski zmiękną. 

Co ciekawe, mydło kastylijskie można wykorzystać również jako delikatny szampon do mycia zwierząt, do prania ubrań, jako płyn do demakijażu czy tonik do przemywania twarzy. Warto wypróbować ten ciekawy produkt i znaleźć jego ulubione zastosowania, bo wciąż niewiele się o nim mówi.✤

Podziel się wiedzą!