Zaskakujące sposoby na trądzik i wypryski

Podziel się wiedzą!

Pryszcze to niestety nie tylko problem szkoły średniej – wielu dorosłych dalej z nimi walczy. Tak naprawdę skuteczne i naturalne środki zaradcze prawdopodobnie masz we własnym domu!

W aptekach i sklepach kosmetycznych pojawia się coraz więcej preparatów opartych na naturalnych składnikach – koncerny dostrzegają moc przyrody. Warto poszukać preparatów, które posiadają w swoim składzie poniższe składniki lub wypróbować każdy z nich osobno – naprawdę działają!

Olejek z drzewa herbacianego

Jest delikatny oraz skuteczny. Posiada właściwości antyseptyczne i zarazem łagodzące, dlatego skutecznie neutralizuje trądzik i wszelkiego rodzaju wypryski – warto poszukać kosmetyków, które mają go w swoim składzie. Olejek można też stosować bezpośrednio na skórę – wystarczy nasączyć nim wacik i pozostawić na noc w miejscu wyprysku.

Aloes

To cudowna roślina o wyjątkowo szerokim zastosowaniu, dlatego nie dziwi fakt, że radzi sobie również z trądzikiem i wypryskami. Godny polecenia jest żel aloesowy, który można nakładać bezpośrednio na skórę – przyspiesza gojenie, zmniejsza blizny potrądzikowe i zwalcza infekcje.

Aspiryna

Wbrew pozorom aspiryna świetnie sprawdza się w walce z problemami skórnymi – wszystko dzięki temu, że zawiera wysoką dawkę kwasu salicylowego, który jest składnikiem wielu preparatów na wypryski i trądzik. Tabletkę aspiryny możesz rozpuścić w niewielkiej ilości wody i doprowadzić do powstania pasty. Powstałą papkę nałóż na wyprysk i po 10 minutach spłucz wodą.

Surowe ziemniaki

Są od wieków stosowane do leczenia ran, choć współczesne społeczeństwo zdecydowanie chętniej woli je zjadać, niż przykładać do skóry. Niesłusznie – surowe ziemniaki zniwelują trądzik i wypryski, ponieważ działają antyseptycznie oraz przeciwzapalnie. Ponadto zawierają niacynę, która rozjaśnia przebarwienia. W chore miejsce najlepiej wetrzeć papkę z ziemniaków, a następnie spłukać wodą. 

Ocet jabłkowy

Ocet rozcieńcz w wodzie, by nie podrażnić skóry, nałóż na wacik i przetrzyj twarz kilka razy. Dzięki temu zmniejszysz ilość bakterii powodujących wypryski i utworzysz naturalną barierę chemiczną na powierzchni twarzy. 

Pasta do zębów

O możliwościach pasty do zębów przekonał się ten, kto użył jej do walki z pryszczami. Trzeba tylko mieć na uwadze, że jej systematyczne i długotrwałe stosowanie na skórę może być szkodliwe, a w ograniczaniu powstawania pryszczy pomaga ta o białym kolorze – zawiera sodę oczyszczoną i nadtlenek wodoru. Najlepiej stosować ją w ostateczności.

Wypryski zmniejszają również cytrusy, plastry ogórka, miód oraz białko jaja przy stosowaniu bezpośrednio na skórę. Z kolei podczas korzystania z kosmetyków warto zwrócić uwagę na to, by zawierały też inne substancje łagodzące, np. pantenol czy alantoinę. Walka z pryszczami wcale nie musi być długa i męcząca! ✸

Podziel się wiedzą!