Zaskakujące przyczyny zatkanego nosa

Podziel się wiedzą!

Dokucza zatkany nos? Prawdopodobnie przez przeziębienie, grypę lub alergia, ale przyczyną potrafi być również ciąża, kosmetyki i cała masa innych, zaskakujących czynników!

Alergia i przeziębienie

Alergie z roku na rok stają się coraz popularniejsze i nic w tym dziwnego, że stanowią częstą przyczynę zatkanego nosa. Alergenami są często kurz, pyłki, zwierzęta domowe, pleśń i trawa. Nos skutecznie odblokują leki przeciwhistaminowe. Alergeny można też wypłukać specjalnymi preparatami dostępnymi w aptece, dzięki czemu czynniki drażniące przestaną podrażniać śluzówkę nosa, co zaowocuje zmniejszeniem ilości wytwarzanego śluzu. Z kolei przeziębienie trzeba przeczekać (jeśli infekcja jest wirusowa), a katar ograniczą leki obkurczające naczynia krwionośne. Przy okazji warto pamiętać by systematycznie nawilżać nos, aby nie doprowadzić do przesuszenia i uszkodzenia błony śluzowej. W przypadku bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok trzeba już zasięgnąć pomocy u specjalisty.

Krzywa przegroda

Wbrew pozorom tak błachy problem, jak skrzywiona przegroda nosowa, skutecnie utrudnia życie. W takim przypadku oddychanie jest możliwe przez jedną ze stron nosa, a przepływ powietrza mogą poprawić leki przeciwalergiczne, które udrożnią kanały nosowe. Gdy nie pomogą – konieczny będzie zabieg chirurgiczny trwający od 30 do 90 minut, nie jest specjalnie skomplikowany. Niektórzy pacjenci od urodzenia mają też tzw. wąskie kanały nosowe – przegroda jest prawidłowa ale specjalne fałdy znajdujące się w nosie, które odpowiadają za nawilżenie powietrza, są zbyt rozbudowane i blokują przepływ. W tym przypadku również pomocna jest operacja.

Substancje chemiczne

Niektóre drażnią nos, przez co mogą prowadzić do zatorów. Częstym winowajcą są choćby substancje zapachowe – w składzie zwykle widnieją jako „Perfum” i nie wiadomo czym właściwie są, bo producenci nie mają obowiązku tego wyszczególniać. Przez to do końca nie znany jest ich wpływ na zdrowie. Męczy Cię zapchany nos? Zmień na próbę perfumy oraz inne kosmetyki, których używasz. Warto też pamiętać o tym, że nos mogą drażnić też mydła, a nawet płyny do płukania tkanin.

Gluten

Znany jest głównie z powodu celiakii, ale istnieją też badania, które mówią, że gluten wpływa na wytwarzanie śluzu przez organizm. Duża ilość tej substancji w diecie może zaowocować zatkanym nosem, szczególnie rano po przebudzeniu. Przepłukuj przez jakiś czas nos odpowiednimi preparatami i spróbuj na jakiś czas ograniczyć spożycie glutenu, jeśli masz problemy z oddychaniem.

Na jakość oddychania mają jeszcze wpływ polipy górnych dróg oddechowych, a nawet ciąża z powodu zwiększonego przepływu krwi przez tkanki, co wpływa na wytwarzanie śluzu. W niektórych przypadkach źródłem problemu są powiększone migdałki oraz przede wszystkim stres, który często rozregulowuje organizm. ❅

Podziel się wiedzą!