Zaskakujące przyczyny trądziku

Podziel się wiedzą!

Co sprawia, że ​​trądzik jest tak męczący? Według Kliniki Mayo istnieją cztery główne przyczyny wyprysków trądzikowych: nadmierna produkcja sebum, zatkane mieszki włosowe, bakterie i nadmierna aktywność hormonalna (szczególnie androgeny). Podczas gdy nastolatki są szczególnie wrażliwe, dorośli również chorują na trądzik, a takie rzeczy jak dieta, niektóre leki, stres i podłoże genetyczne mogą pogorszyć sytuację. Okazuje się, że jest kilka rzeczy, które mogą zaogniać powstawanie trądziku i warto ich unikać.

Leczenie trądziku, w tym wykorzystanie produktów dostępnych bez recepty, przepisanych leków miejscowych i doustnych oraz różne zabiegi w gabinecie (np. peelingi chemiczne i terapia światłem) mogą zmniejszyć stan zapalny i wypryski. Jednak niektórzy ludzie wciąż okresowo zmagają się z tym problemem bez wyraźnego powodu, często w najgorszym momencie. Co może powodować zaognienie trądziku?

Podróż

Niestety zmiana środowiska może wywołać trądzik. Według Światowej Organizacji Zdrowia wilgotność w kabinach samolotów jest zwykle mniejsza niż 20%, podczas gdy w domu przekracza 30% . Niska wilgotność może spowodować, że skóra osoby będzie produkować więcej oleju (który przenosi bakterie) w celu ponownego nawodnienia. Ponadto w podróży zwykle mało śpisz, przez co produkcja hormonów zostaje zakłócona, a to dodatkowo może prowadzić do wyprysków.

Poszewka na poduszkę

Twoja twarz spędza wiele godzin dziennie spoczywają na poduszce – to tylko kwestia czasu, zanim zaczniesz leżeć na nagromadzonym kurzu, martwych komórkach skóry, oleju, brudzie i bakteriach. Nagromadzony brud i olej przeniesie się z poduszki na skórę, co z kolei zatyka pory i powoduje wypryski.

Telefon komórkowy

Telefony komórkowe są często narażone na kontakt z powierzchniami zawierającymi bakterie. Przyciśnięcie policzka i podbródka do urządzenia może spowodować przeniesienie oleju i bakterii.

Usuwanie wyprysków

Próbując nakłuć wyprysk, ryzykujesz, że wepchniesz jego część wgłąb skóry, w tym bakterie, ropę lub martwe komórki skóry, co może pogorszyć problem.

Produkty do włosów

Jeśli użyjesz do włosów produktu do stylizacji zawierającego olej, możesz zostać narażony na ryzyko wyprysków trądzikowych. Kiedy włosy ocierają się o twarz, skóra może przejąć ten olej, co skutkuje powstaniem zaczerwienień, zaskórników, trądziku na czole i wokół linii włosów.

Słońce

Przebywanie na słońcu, w upale i wilgoci może powodować pocenie się i uczucie gorąca, co zwiększa liczbę bakterii na skórze. Kiedy nadmiernie się pocisz, ubranie przykleja się do skóry, a to ułatwia transfer bakterii, blokując pory i zwiększając ryzyko wyprysków.

Okulary

Nacisk okularów (przeciwsłonecznych, korekcyjnych) wywołać wypryski trądzikowe. Jest to znane jako trądzik mechaniczny – forma trądziku wywoływana przez nadmierne tarcie, ciśnienie lub ciepło. To pocieranie skóry stymuluje gruczoły łojowe, powodując nadprodukcję oleju.

Nadmierna pielęgnacja skóry

Łączenie wielu produktów do pielęgnacji skóry może zwiększyć ryzyko wyprysków. W niektórych przypadkach zbyt wiele drażniących produktów powoduje stan zapalny. W innych przypadkach niektóre produkty do pielęgnacji skóry mogą zawierać ciężkie oleje, które powodują wypryski.✴︎

Podziel się wiedzą!