Zaskakujące możliwości Lawendy

Podziel się wiedzą!

W Polsce lawendę coraz częściej spotykamy w ogrodzie, parku, a nawet w skrzynkach balkonowych. To roślina ciepłolubna, dlatego na południu Europy można też podziwiać urzekające pola lawendowe. Jednak nie tylko jej urok jest cenny – ta roślina znakomicie sprawdza się podczas kąpieli i przedłuża młodość. Ma jeszcze kilka innych „asów w rękawie”.

Lawenda wywodzi się od łacińskiego lavare, czyli „myć się”. Dawniej była stosowana głównie do kąpieli,  a poza walorami zapachowymi służyła również do odkażania ciała. Roślina ma wszechstronne zastosowanie i to nie tylko w kosmetyce.

Kąpiel
Lawenda jest ceniona głównie za właściwości uspakajające oraz relaksacyjne. Kąpiel z dodatkiem tej rośliny jest szczególnie polecana osobom z migreną lub po ciężkim dniu. Olejki eteryczne zawarte w roślinie przywracają równowagę emocjonalną organizmowi, dzięki czemu łatwiej przygotować się do snu. Aby rozkoszować się lawendową kąpielą, wystarczy wsypać sól lub olejek zapachowy do wody. Jeżeli w ogródku lub na balkonie posiadasz lawendę – nie krępuj się. Dodaj kilka kwiatostanów do kąpieli, Twoje ciało i umysł na pewno na tym skorzystają.

Reumatyzm
Dzięki właściwościom przeciwbólowym, lawenda świetnie się sprawdza w problemach z reumatyzmem i artretyzmem. Dodatkowym atutem są właściwości rozgrzewające, które świetnie sprawdzają się przy masażu. Dodaj kilka kropel olejku lawendowego do oliwki, a następnie wmasuj w obolałe miejsce.  Zobaczysz, że to naprawdę działa!

Efekt młodości
Lawenda zawiera dużą ilość substancji czynnych i to właśnie dzięki nim ma działanie odmładzające oraz wygładzające. Zioło często możesz spotkać w postaci olejków eterycznych w tonikach lub kremach. Dzięki metabolitom roślinnym, które występują w lawendzie, roślina znakomicie wpływa na ukrwienie skóry, a co najważniejsze – odżywia ją! 

Walka z cellulitem
Lawenda zapobiega gromadzeniu wody w organizmie za sprawą olejków eterycznych. Mało tego – poprzez rozgrzewające działanie rozszerza naczynia  i pobudza krążenie krwi, a także stymuluje tkankę skórną oraz znajdujące się pod nią naczynia krwionośne. Dzięki temu roślina jest z powodzeniem wykorzystywana w walce z cellulitem. Często można ją spotkać w kremach lub żelach antycellulitowych. 

Włosy
Lawenda ogranicza wypadanie włosów, a nawet stymuluje ich wzrost. Co ciekawe – naukowcy przeprowadzili badania na grupie osób chorych na łysienie plackowate. Do badania zostały wykorzystane różne olejki eteryczne, w tym lawendowy. Efekt był zaskakujący, ponieważ już po 7 miesiącach zaobserwowano poprawę wzrostu włosów u osób stosujących olejek. W takim razie dlaczego nie spróbować?

Wypróbuj też inne pomysły na zastosowanie lawendy:

  • problem z zasypianiem – na poduszkę rozlej kilka kropli olejku lawendowego,
  • mole odzieżowe – zawieść woreczek z lawendą w szafie, na pewno odstraszy owady,
  • problem z komarami – wystarczy wmasować w skórę olejek, by odstraszyć komary lub posmarować miejsce ukąszenia. Ból zostanie złagodzony.

Lawendowe emulsje, hydrolaty czy oleje można znaleźć również w aptekach i sklepach kosmetycznych. Pod warunkiem, że są naturalne, zachowują zalety tej rośliny i są łatwe w aplikacji. Dzięki temu zawsze można mieć pod ręką cudowne właściwości lawendy. ❖

Podziel się wiedzą!