Zaskakujące korzyści stosowania kwasu hialuronowego

Podziel się wiedzą!

Kwas hialuronowy, znany również jako hialuronian, jest przejrzystą, lepką substancją, naturalnie wytwarzaną przez ciało. Jego główną funkcją jest zatrzymywanie wody w celu utrzymania nawilżenia tkanek. Niestety wraz z wiekiem zaczyna go brakować, Najszybciej zauważymy deficyt kwasu hialuronowego w skórze.

Największe ilości kwasu hialuronowego znajdują się w skórze, tkance łącznej i oczach.  Inaczej to glikozoaminoglikan, rodzaj polisacharydu – istotna, naturalna substancja, która jest ważnym elementem skóry. Kwas hialuronowy ma zadziwiającą zdolność przyciągania i zatrzymywania ogromnej ilości wilgoci, bowiem jego 1g może związać nawet do 6 litrów wody!

Właściwości wiązania wilgoci są wyjątkowo ważne w przypadku starzenia się skóry. Jedną z cech młodzieńczej cery jest jej zdolność do zatrzymywania wody i zachowania odpowiedniego stopnia nawodnienia komórek. Wraz z wiekiem nasza skóra traci tą zdolność, czego rezultatem jest widoczna utrata jędrności, giętkości i zdrowego wyglądu. Na efekty stosowania kwasu hialuronowego nie trzeba długo czekać.

Mniej zmarszczek

Kwas hialuronowy może zwiększać zawartość wilgoci, nieporównywalnie z niczym innym, a jednocześnie rewitalizować zewnętrzne warstwy skóry, dzięki czemu cera staje się ładniejsza, gładsza, a zwłaszcza lepiej nawilżona. Dzięki temu spłyceniu błyskawicznie ulegają cienkie linie oraz drobne zmarszczki.

Ochrona przed czynnikami środowiskowymi

Okazuje się, że kwas hialuronowy zapewnia również ochronę antyoksydacyjną przed wpływem środowiska zewnętrznego. Dzięki właściwościom uzupełniającym strukturę skóry, łagodzi wpływ promieniowania UV, a także zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu. Efekt? Promienna cera!

Łagodzi podrażnienia

Jeśli masz cerę skłonną do podrażnień i trudno jest Ci dobrać odpowiedni kosmetyk, lekkie kremy wodne z kwasem hialuronowym będą wprost idealne – nadają się do każdego typu cery. Struktura sprawia, że kwas hialuronowy jest niewiarygodnie delikatny, nawet dla najbardziej wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień skóry. Ma naturalne działanie łagodzące.

Przyspiesza proces gojenia

Kwas hialuronowy pomaga ranom goić się szybciej, regulując poziom stanu zapalnego i sygnalizując organizmowi, aby utworzył więcej naczyń krwionośnych w uszkodzonym obszarze. Wykazano, że stosowanie kwasu na skórę zmniejsza rozmiar ran i ból szybciej, niż w przypadku placebo lub w ogóle bez leczenia. Ponadto kwas hialuronowy ma również właściwości antybakteryjne, dzięki czemu może ograniczyć ryzyko infekcji. Dlatego kremy zawierające go w swoim składzie są tak poszukiwane.

Trudno przeoczyć niezwykły wpływ kwasu hialuronowego na skórę, która dzięki niemu staje się gładsza, zdrowsza oraz lepiej napięta. Nic dziwnego, że ten składnik zyskał tak dużą popularność! ✤

Podziel się wiedzą!