Zaskakujące informacje o ekspozycji słonecznej

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Nie tylko rośliny metabolizują światło – człowiek również. Jednak w odróżnieniu od roślin, u ludzi związek pomiędzy ekspozycją na słońce a zdrowiem nie jest taki prosty, ponieważ ważną rolę odgrywają tutaj geny czy karnacja. 

Zanim zacznie się czerpać korzyści ze słońca, trzeba pamiętać o jednym – odpowiednim zabezpieczeniu skóry, bo nie jesteśmy roślinami. Krem z filtrem UV jest obowiązkiem podczas każdego wyjścia z domu nie tylko w lecie, ale również w zimie. Szczególnie podczas tych wysokich temperatur pomoże zapobiec oparzeniom i zmniejszy ryzyko nowotworu skóry. Korzyści z umiarkowanej ekspozycji na słońce są za to wyjątkowo obiecujące.

Ograniczenie ryzyka niektórych nowotworów

Niedobór witaminy D otwiera drogę rakowi, zwłaszcza piersi i okrężnicy. Dr. Frank i Cedric Garland z University of California dostrzegli jednak 60-procentowy spadek zachorowalności na nowotwory w przypadku łączenia odpowiedniej diety z umiarkowaną ekspozycją na słońce za sprawą korzyści, jakie niesie witamina D. Obserwacje były prowadzone u mieszkańców Nowego Jorku i Nowego Meksyku.

Wzmocnienie układu odpornościowego

Światło słonecznie optymalizuje nadczynność układu immunologicznego, przez co jest stosowane w leczeniu chorób autoimmunologicznych – choćby łuszczycy. Ponadto białe krwinki są bardziej aktywne podczas ekspozycji słonecznej i lepiej radzą sobie ze zwalczaniem infekcji.


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Szybszy wzrost dzieci

Ta korzyść jest szczególnie ważna dla niemowląt, ponieważ okazało się, że ilość światła słonecznego oddziałującego na niemowlę w pierwszych kilku miesiącach jego życia, w pewnym stopniu determinuje późniejszy wzrost. Trzeba tylko pamiętać, by dawkować dzieciom słońce rozsądnie…

Zmniejszenie objawów Alzheimera

Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie American Medical Association wykazało, że pacjenci z chorobą Alzheimera wystawieni na działanie jasnego światła, wykazywali mniej objawów depresji, nocnego czuwania, pobudzenia i utracili mniej funkcji życiowych, niż osoby narażone na słabe oświetlenie w ciągu dnia.

Lepszy sen

Kiedy światło słoneczne dociera do oczu, impuls jest wysyłany do szyszynki w mózgu, a wytwarzanie melatoniny (hormonu, który pomaga zasnąć) jest wyłączone do czasu zachodu słońca. Ciało otrzymuje wyraźny sygnał, że to już nie noc – to pomaga w utrzymaniu prawidłowego rytmu dobowego. Kiedy robi się ciemno na zewnątrz, mózg ponownie dostaje sygnał i zaczyna wytwarzać melatoninę. Niski poziom melatoniny w nocy z powodu nadprodukcji w ciągu dnia jest związany z niską jakością snu, szczególnie u osób starszych.

Dodatkowo udowodniono również, że umiarkowana ekspozycja na słońce pomaga leczyć lekką depresję, poprawia koncentrację, optymalizuje ciśnienie krwi oraz wpływa na zdrowie kości. Tak więc czas chwycić kremy z filtrem i korzystać z wiosenno-letniej aury! ✿

Podziel się wiedzą!