Zaskakujące fakty o dziecięcej skórze

Podziel się wiedzą!

Skóra małych dzieci jest wyjątkowo delikatna i wymaga troski, aby zachować miękkość oraz zdrowy wygląd. Wiele faktów na jej temat zaskakuje, dlatego warto je poznać i być świadomym odpowiedniej pielęgnacji.

W telewizji skóra dzieci,

a w szczególności noworodków, wygląda idealnie oraz nieskazitelnie. W rzeczywistości tak nie jest i bardzo łatwo ulega podrażnieniom, dlatego należy zwracać uwagę na wykorzystywanie produktów kosmetycznych dedykowanych dla dzieci. Dobrze jest też wiedzieć czego spodziewać się po dziecięcej skórze.

Noworodek początkowo jest czerwono-fioletowy

Taki stan utrzyma się przez pierwszych kilka dni i nie oznacza żadnego stanu zapalnego, który rozwija się na skórze malucha. Po prostu układ krwionośny dopiero zaczyna pracować, a przez cienką skórę prześwituje czerwony kolor. Obawy powinien budzić długo utrzymujący się kolor żółty, oznaczający żółtaczkę.

Wysypka to norma

Pojawiające się krostki na skórze dziecka wcale nie muszą oznaczać złej higieny, szczególnie po porodzie. Za powstałą wysypkę odpowiadają hormony – po jakimś czasie zejdzie samoczynnie. Opinii lekarza zasięgnij wtedy, gdy zauważysz jej powiększanie się.

Istnieje trądzik niemowlęcy

Ten rodzaj trądziku oczywiście nie ma żadnego związku z okresem dojrzewania – skóra pociechy po prostu jest początkowo bardzo podatna na wysypkę, przebarwienia oraz właśnie trądzik. Powstałych zmian skórnych pod żadnym pozorem nie można „wyciskać”!

Codzienne mycie nie jest konieczne

To prawda. Nie dość, że sama czynność mycia malucha jest po prostu trudna i żmudna, to może być jeszcze szkodliwa. Codzienne mycie potrafi doprowadzić do przesuszenia skóry dziecka oraz silnego podrażnienia. Kąpiel 3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy, ponadto nie należy używać perfumowanych mydeł oraz olejków. Także w tym przypadku należy sięgnąć po te hypoalergiczne.

Często piecze

Małe dzieci nie mają jeszcze dobrze rozwiniętych komórek produkujących melaninę chroniącą przed słońcem. Dlatego ich skóra ulega błyskawicznym poparzeniom słonecznym – należy unikać spacerów pomiędzy  godziną 10:00 a 16:00 oraz używać kremów z największym filtrem SPF. Dodatkowo cienka skóra szybciej traci ciepło, przez co dzieci w zimie trzeba ubierać “cieplej”, niż siebie samego.

Dziecięca skóra jest bardzo cienka

Właśnie dlatego słabo radzi sobie z zatrzymywaniem wody, przez co bardzo łatwo ulega podrażnieniom i przesuszeniom. Do jej pielęgnacji trzeba wybierać delikatne produkty o zbilansowanym pH, pozbawionych agresywnych substancji chemicznych i alergicznych. Zamiast nich lepiej postawić na produkty hypoalergiczne z dodatkiem natłuszczającej oliwy z oliwek czy oleju ze słodkich migdałów – pomogą chronić warstwę lipidową skóry malucha i lepiej ją zabezpieczą przed środowiskiem zewnętrznym. Ponadto dodatki, takie jak witamina E czy panthenol, będą działać łagodząco i zregenerują uszkodzenia. 

Dziecięca skóra wymaga wyjątkowej troski. Jednak odpowiednio dobrana pielęgnacja i szczypta uwagi szybko zostaną odwzajemnione dziecięcym uśmiechem, a chyba nie ma nic przyjemniejszego! ✿

Podziel się wiedzą!