Zaskakujące fakty o długowieczności

Podziel się wiedzą!

Niestety nie istnieje kryształowa kula, która jest w stanie przepowiedzieć ile będziemy żyć. Istnieją za to ciekawe fakty na temat długowieczności. Czy można wykorzystać je, by cieszyć się dłuższym życiem?

Współczynnik umieralności oraz oczekiwana długość życia różnią się w zależności od wieku, płci, pochodzenia etnicznego, a nawet dochodów. Tak naprawdę każdy z nas ma wpływ na wydłużenie własnego życia – choćby poprzez tak błahą czynność jak rzucenie palenia. W oparciu o aktualną bazę wiedzy warto jednak przyglądnąć się bliżej kilku ciekawym faktom na temat długowieczności.

Średnia długość życia stale wzrasta

Jeszcze kilka pokoleń wstecz średnia długość życia wynosiła około 49 lat. Dziś to nie do pomyślenia – osoby w takim wieku często przeżywają drugą młodość, a zgony coraz częściej zdarzają się dopiero po 80. roku życia. Ten wzrost jest kolosalny i utrzyma się w ciągu najbliższych lat, choć nie w tak spektakularnym tempie. 

Życie wydłuża nauka

To właśnie dzięki niej zostały wprowadzone liczne antybiotyki, które zablokowały rozprzestrzenianie się niegdyś śmiertelnych oraz nieuleczalnych chorób, np. zapalenia płuc. To jeden z największych sukcesów zdrowotnych ostatnich lat. Dodatkowo można zauważyć stale poprawiające się warunki sanitarne, które również nie są obojętne dla długowieczności.

Kolebką długowieczności jest Japonia

To ciekawe, ale najdłużej żyją osoby zamieszkujące teren Japonii. Dodatkowo długowieczność rośnie w miarę przesuwania się w kierunku równika. W 2013 roku Japończycy mieli najdłuższą średnią długość życia, określoną na 73 lata (w pozostałej części świata 62 lata) według danych Światowej Organizacji Zdrowia. Jeszcze nie wiadomo skąd wynikają tak ogromne rozbieżności – prawdopodobnie chodzi tutaj o sposób odżywiania oraz klimat. Dla kontrastu – najkrócej żyją mieszkańcy Afryki Południowej.

Rasa biała nie jest zbyt długowieczna

Długość życia ma związek z genami oraz pochodzeniem rasowym lub etnicznym. Według danych z 2013 roku najkrócej żyją ludzie czarnoskórzy (861 zgonów na 100 tys. osób), a druga od końca jest niestety rasa biała (731 zgony). Wyprzedzają nas Indianie oraz mieszkańcy Ameryki Północnej – i to spektakularnie (592 zgony na 100 tys. osób). Prym wiodą oczywiście Azjaci oraz mieszkańcy Pacyfiku.

Kobiety żyją dłużej

Kobiety od pokoleń żyją dłużej niż mężczyźni i w najbliższych latach prawdopodobnie się to nie zmieni. Badania przewidują, że dziewczynki urodzone w 2012 roku będą średnio żyły 81 lat, a chłopcy – 76.

Przepis na życie

Co zrobić, by żyć dłużej? Ile ludzi, tyle opinii. Podstawą długowieczności jest zagwarantowanie organizmowi podstawowych minerałów oraz aminokwasów, by mógł poprawie funkcjonować i uzupełniać niedobory. Najlepsze są te pochodzenia naturalnego – zarówno z warzyw i owoców, jak i specjalnych preparatów naturalnych. Takie związki są lepiej przyswajane przez organizm, stymulują procesy naprawcze, wzmacniają odpor-ność, niszczą drobnoustroje oraz gwarantują poprawę funkcjonowanie ciała i umysłu w szczycie aktywności. Poza tym jako kluczowe czynniki wymieniane są również: zdrowie psychiczne (optymizm), aktywność fizyczna (szczególnie poza domem), spożywanie wina, redukcja stresu, regularny sen, redukcja toksyn (konserwanty, smog), kontakt z ludźmi i zwierzętami, dbanie o higienę jamy ustnej. Czy to wszystko działa? Każdy organizm reaguje inaczej, ale spróbować warto. ❅

Podziel się wiedzą!