Zaskakujące ciekawostki o narządzie słuchu

Podziel się wiedzą!

Mało kto zastanawia się jak wielkie znacznie mają uszy. Tymczasem zdolność słyszenia ma nieoceniony wpływ na jakość życia. Sam narząd również ma ciekawą budowę i wiąże się z nim kilka zaskakujących ciekawostek.

Narząd słuchu to nie tylko komunikacja z drugą osobą, ale również możliwość doświadczania otoczenia, uczenia się oraz czerpania przyjemności w formie muzyki. Warto dbać o uszy, ponieważ człowiek zaczyna je doceniać, gdy stają się źródłem problemów. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena, którą z reguły można ograniczyć do wypłukiwania zalegającej woskowiny oraz zanieczyszczeń przy użyciu specjalnych płukanek dostępnych w aptekach. Jednak co warto wiedzieć o narządzie słuchu?

Najmniejsze kości

To właśnie w uchu można znaleźć najmniejsze kości w całym ciele. Chodzi o strzemiączko, młoteczek i kowadełko, które są odpowiedzialne za przenoszenie drgań z błony bębenkowej do ucha środkowego.

Słuch łatwo stracić

Narząd słuchu jest bardzo delikatny, dlatego zdolność słyszenia można łatwo stracić. Wystarczy jednorazowo narazić się na hałas przekraczający 85 decybeli, by w uchu zaszły czasowe lub nieodwracalne zmiany. To niewiele, bo we wnętrzu tłocznej restauracji panuje około 70 decybeli, a 80 przekracza głośna muzyka, ruch uliczny czy jadące motocykle. 120 decybeli osiąga z kolei startujący helikopter – ekspozycja na taki hałas niszczy słuch w około 7.5 minuty. Z kolei prawdopodobnie najgłośniejszy dźwięk na Ziemi wydał z siebie wulkan Krakatu w Indonezji – huk osiągnął około 350 decybeli i był słyszalny z odległości 3200km!

Słyszymy dzięki rzęskom

Fala dźwiękowa porusza błonę bębenkową, która przekazuje energię kinetyczną w głąb. Jednak to nie dzięki niej słyszymy. Ruch dociera do ucha środkowego, gdzie w ślimaku odbierany jest przez mikroskopijne rzęski zanurzone w płynie. To właśnie one zamieniają energię kinetyczną w impuls elektryczny, który mózg potrafi przetworzyć i zrozumieć.

Mózg potrafi ignorować dźwięki

Nigdy nie przestajesz słyszeć – nawet w nocy. Narząd słuchu jest zawsze aktywny, jednak mózg wykształcił funkcje, które potrafią ignorować dźwięki, by np. w spokoju zasnąć. Przy okazji warto pamiętać również o tym, że narząd słuchu to nie tylko dźwięki – dzięki niemu jesteśmy w stanie utrzymać równowagę podczas poruszania się.

Słuch wpływa na smak

To prawda! Jeden z nerwów, struna bębenkowa, która łączy kubki smakowe z mózgiem, przechodzi przez ucho środkowe. To sprawia, że odbierane podczas jedzenia dźwięki mają niewielki wpływ na smak potraw – stąd jedzeniu często towarzyszy muzyka i to nie tylko w lokalach gastronomicznych.

Coraz więcej osób poniżej 65 roku życia ma diagnozowane problemy ze słuchem. To niezwykle ważny narząd o ciekawej budowie i fascynującym działaniu, dlatego warto o niego zawczasu zadbać. ✴︎

Podziel się wiedzą!