Zaskakujące ciekawostki o narządzie słuchu

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Mało kto zastanawia się jak wielkie znacznie mają uszy. Tymczasem zdolność słyszenia ma nieoceniony wpływ na jakość życia. Sam narząd również ma ciekawą budowę i wiąże się z nim kilka zaskakujących ciekawostek.

Narząd słuchu to nie tylko komunikacja z drugą osobą, ale również możliwość doświadczania otoczenia, uczenia się oraz czerpania przyjemności w formie muzyki. Warto dbać o uszy, ponieważ człowiek zaczyna je doceniać, gdy stają się źródłem problemów. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena, którą z reguły można ograniczyć do wypłukiwania zalegającej woskowiny oraz zanieczyszczeń przy użyciu specjalnych płukanek dostępnych w aptekach. Jednak co warto wiedzieć o narządzie słuchu?

Najmniejsze kości

To właśnie w uchu można znaleźć najmniejsze kości w całym ciele. Chodzi o strzemiączko, młoteczek i kowadełko, które są odpowiedzialne za przenoszenie drgań z błony bębenkowej do ucha środkowego.

Słuch łatwo stracić

Narząd słuchu jest bardzo delikatny, dlatego zdolność słyszenia można łatwo stracić. Wystarczy jednorazowo narazić się na hałas przekraczający 85 decybeli, by w uchu zaszły czasowe lub nieodwracalne zmiany. To niewiele, bo we wnętrzu tłocznej restauracji panuje około 70 decybeli, a 80 przekracza głośna muzyka, ruch uliczny czy jadące motocykle. 120 decybeli osiąga z kolei startujący helikopter – ekspozycja na taki hałas niszczy słuch w około 7.5 minuty. Z kolei prawdopodobnie najgłośniejszy dźwięk na Ziemi wydał z siebie wulkan Krakatu w Indonezji – huk osiągnął około 350 decybeli i był słyszalny z odległości 3200km!


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Słyszymy dzięki rzęskom

Fala dźwiękowa porusza błonę bębenkową, która przekazuje energię kinetyczną w głąb. Jednak to nie dzięki niej słyszymy. Ruch dociera do ucha środkowego, gdzie w ślimaku odbierany jest przez mikroskopijne rzęski zanurzone w płynie. To właśnie one zamieniają energię kinetyczną w impuls elektryczny, który mózg potrafi przetworzyć i zrozumieć.

Mózg potrafi ignorować dźwięki

Nigdy nie przestajesz słyszeć – nawet w nocy. Narząd słuchu jest zawsze aktywny, jednak mózg wykształcił funkcje, które potrafią ignorować dźwięki, by np. w spokoju zasnąć. Przy okazji warto pamiętać również o tym, że narząd słuchu to nie tylko dźwięki – dzięki niemu jesteśmy w stanie utrzymać równowagę podczas poruszania się.

Słuch wpływa na smak

To prawda! Jeden z nerwów, struna bębenkowa, która łączy kubki smakowe z mózgiem, przechodzi przez ucho środkowe. To sprawia, że odbierane podczas jedzenia dźwięki mają niewielki wpływ na smak potraw – stąd jedzeniu często towarzyszy muzyka i to nie tylko w lokalach gastronomicznych.

Coraz więcej osób poniżej 65 roku życia ma diagnozowane problemy ze słuchem. To niezwykle ważny narząd o ciekawej budowie i fascynującym działaniu, dlatego warto o niego zawczasu zadbać. ✴︎

Podziel się wiedzą!