Zagadkowe alergie

Podziel się wiedzą!

Coraz częściej zdarza się, że ludzie cierpią na różnego rodzaju alergiE. Jakby tego było mało, ten problem zaczyna dotykać już nawet maluchy. Jaka może być tego przyczyna? O czym warto pamiętać i na co zwracać uwagę? 

Alergie, zwłaszcza pokarmowe, dotykają coraz większą populację ludzi. W ostatnim czasie pojawiły się również artykuły, a nawet badania wskazujące na to, że w dużej mierze winę za to ponoszą pestycydy. Aczkolwiek uczulenia są bardzo indywidualne i zależą od człowieka. Warto jednak spożywać produkty pochodzenia organicznego, ponieważ pestycydy, a zwłaszcza te nieodpowiednio stosowane przez rolników, mogą gromadzić się w żywności, którą później spożywamy. 

Zagadkowe alergie krzyżowe

Często zdarza się, że zmiana stylu żywienia nie zawsze przynosi pozytywne efekty. Przyczyną może być np. zespół alergii jamy ustnej. Ludzie cierpiący na tą dolegliwość, reagują na białka znajdujące się w warzywach i owocach. 

Co ważne, istnieją alergie krzyżowe, które wynikają z siebie nawzajem. Dla przykładu:

  • uczulenie na banany, awokado czy kiwi może krzyżowo występować u osób uczulonych na lateks,
  • osoby cierpiące z powodu alergenów brzozy, ambrozji i pyłków traw, mogą mieć problemy alergiczne podczas spożywania orzecha laskowego, brzoskwini, selera, nasion słonecznika oraz cukinii. 

Znikające alergie

Ale skąd alergik może wiedzieć, że zajdzie reakcja krzyżowa z innym alergenem? Tak naprawdę jest tylko jeden, skuteczny sposób. Każda osoba cierpiąca na jakiekolwiek uczulenie może wykonać badania i oznaczyć białko, które może powodować reakcje krzyżowe. Daje to ogromną wiedzę oraz możliwości alergikom. Poza tym zdarza się, że np. osoba uczulona na jabłka, mogła bez obaw zjeść placki z jabłkami, pomimo tego, że świeży owoc zwykle jej szkodził. Jak to można wytłumaczyć? Podczas gotowania, wysoka temperatura rozkłada problematyczne białka więc po obróbce termicznej produkt staje się bezpieczny. Dotyczy to nie tylko jabłek i wbrew pozorom – alergia wcale nie znika.

Niepozorne oznaki

Jeżeli cierpisz na drobną alergię, która póki co powoduje tylko wysypkę, to warto odwiedzić lekarza, ponieważ może być powiązana z drugą, znacznie groźniejszą. Najlepiej jest przeprowadzić badania, w celu określenia białka krzyżowego. Zaniedbana alergia, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego i zwężenia dróg oddechowych oraz spadku ciśnienia krwi. Dlatego odpowiednią prewencję należy rozpocząć jak najszybciej. ✿

Podziel się wiedzą!