Zadziwiające przyczyny przetłuszczania włosów

Podziel się wiedzą!

Błyszczący w słońcu „kokon” na głowie wcale nie wygląda atrakcyjnie, ale nad przetłuszczonymi włosami czasami trudno jest zapanować. Na co zwrócić uwagę, by fryzura była ładna i puszysta?

Niektóre przyczyny przetłuszczonych włosów są zaskakujące, bo częste mycie wcale nie musi być rozwiązaniem problemu. W oparciu o porady fryzjerów i dermatologów można jednak zaobserwować pewną interesującą zależność.

Menstruacja

Miesiączka wpływa na wiele funkcji organizmu. Wszystko przez hormonalną „burzę”, która wtedy powstaje i wpływa m.in. na pracę gruczołów łojowych. To owocuje nie tylko wypryskami na twarzy, ale również przetłuszczonymi włosami. Pomóc może szampon z dodatkiem kwasu salicylowego, który usunie nadmiar sebum.

Koński ogon

To popularna fryzura szczególnie w lecie – zapewnia odrobinę chłodu, bo włosy są spięte z tyłu i nie zasłaniają szczelnie twarzy. Jednak eksperci ostrzegają – takie uczesanie sprzyja gromadzeniu się brudu i tłuszczu u nasady włosów, który błyskawicznie rozprzestrzenia się i doprowadza do przetłuszczenia. Dlatego wbrew pozorom rozwiana fryzura wcale nie jest taka zła.

Zły szampon

Każdy ma inne włosy i wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Składniki źle dobranego szamponu mogą osiadać na skórze głowy i gromadząc się, doprowadzać do przetłuszczenia. Eksperci zalecają wykonywanie oczyszczających płukanek raz w tygodniu i nie przesadzania z dużą częstotliwością mycia głowy. Szampony, które nie są przystosowane do codziennej pielęgnacji przesuszają skórę, która reaguje zwiększonym wydzielaniem łoju.

Kręcone włosy

Według statystyk, osoby z kręconymi włosami rzadziej je myją w obawie o utratę struktury fryzury po każdym myciu. To sprzyja osadzaniu brudu na powierzchni skóry głowy. Bardzo często też włosy u nasady są przez to przetłuszczone, a przy końcach przesuszone i zniszczone. W tym przypadku kluczowy jest odpowiedni szampon.

Łupież

Ten problem sygnalizuje przerost kolonii droższy na skórze głowy, co zarazem pobudza produkcję łoju i doprowadza do przetłuszczenia włosów. Zastosuj odpowiednią pielęgnację przeciwłupieżową, a włosy same powrócą do odpowiedniego stanu.

Podłoże problemu przetłuszczających się włosów potrafi zaskoczyć. Na szczęście wystarczy je poznać i odpowiednio zareagować, a fryzura szybko odzyska dawny blask. ✸

Podziel się wiedzą!