Zadziwiające mity o łupieżu

Podziel się wiedzą!

Problem łupieżu jest owiany wieloma domysłami. Jedni mówią, że powoduje wypadanie włosów, a inni, że jest zakaźny. Jak jest naprawdę i w jaki sposób można się go pozbyć?

Na początek warto dowiedzieć się skąd bierze się łupież. Według statystyk problem dotyka co drugą osobę i związany jest z zachwianiem równowagi mikrobiologicznej skóry głowy. Zazwyczaj powoduje go grzyb o nazwie Malassezia. Tak naprawdę każdy z nas go ma, ponieważ jest naturalnym elementem skóry głowy. Czasami może jednak powodować przesuszenie – żywi się łojem przez co wywołuje swędzenie, podrażnienia i w efekcie łupież. Tezy dotyczące tej choroby są różne i zwykle mijają się z prawdą.

Mit: płatki łupieżu są związane z suchą skórą głowy

Przesuszona skóra głowy faktycznie powoduje wiele problemów, ale nie jest równoznaczna z łupieżem. Co prawda może prowadzić do łuszczenia skóry głowy (tzw. łupież suchy), jednak typowy łupież powoduje Malassezia i rodzaj drożdży, które bytują w przetłuszczonych obszarach pomiędzy włosami. Płatki typowego łupieżu (czyli tłustego) są większe od złuszczonej, suchej skóry.

Mit: łupież powoduje wypadanie włosów

Często można zaobserwować przerzedzenie włosów, ale przyczyną nie jest łupież jako taki, tylko mechaniczne uszkodzenie włosów poprzez drapanie skóry głowy. Swędzenie bardzo często towarzyszy łupieżowi, przez co fryzura może stać się przerzedzona.

Mit: łupieżem można się zarazić

Wiele osób uważa, że problem może przechodzić pomiędzy ludźmi jak grypa lub katar, ale to nieprawda. Każdy ma w skórze głowy mikroorganizmy, które powodują problem łupieżu, więc nie można przejąć ich od innego człowieka. Po prostu niektóre osoby posiadają zachwianą równowagę mikrobiologiczną, co prowadzi do powstawania białych płatków. Przyczyną zwykle jest niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy.

Mit: regularne mycie skóry głowy pomoże zapobiegać łupieżowi

To ważna kwestia, ale jeśli masz łupież, to częste mycie głowy szamponem nie pomoże. Prawdopodobnie zmniejszy intensywność problemu, ale nie usunie jego przyczyny, czyli złej równowagi mikrobiologicznej. W tym celu należy użyć specjalistycznych preparatów – zgodnie z obowiązującymi trendami można sięgnąć po te naturalne. Ekstrakty z jeżówki i kozłka lekarskiego łagodzą zmiany skórne oraz przyspieszają proces regeneracji naskórka, z kolei nadmierne łuszczenie i nadaktywność gruczołów łojowych ogranicza kwas salicylowy. Częstym składnikiem specjalistycznych szamponów jest również cynk, choć nie tylko o szampony tutaj chodzi – peelingi do skóry głowy pomogą poprawić ukrwienie oraz przede wszystkim oczyścić skórę, dbając przy tym o jej odpowiedni stan.

Można natknąć się również na opinie, że łupież rozwija się głównie w zimie lub dotyczy brudnych włosów. W praktyce Malassezia chętniej rozmnaża się, gdy jest ciepło i wzrasta nawet na codziennie mytej skórze głowy. Właśnie dlatego warto używać odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy i poświęcić jej więcej uwagi. ❖

Podziel się wiedzą!