Zadziwiające fakty o kurkumie

Podziel się wiedzą!

To niesamowite jak wiele problemów zdrowotnych potrafi rozwiązać kurkuma. Często jest pomijana, a tymczasem zaskakuje swoimi potężnymi możliwościami. Co trzeba o niej wiedzieć?

Kurkuma jest kojarzona przede wszystkim z przyprawą – i nie ma w tym nic złego, bo nią jest. Można powiedzieć, że to bliska krewna imbiru, a wywodzi się z Indii. Kurkumę uzyskuje się z kłącza, ale uprawa rośliny niestety nie należy do najłatwiejszych – wymaga specyficznej temperatury oraz środowiska. Uzyskiwany, żółty proszek trudno pomylić z czymkolwiek innym, swoim zapachem trochę przypomina pieprz. Jako przyprawa, kurkuma cieszy się popularnością w zupach, curry, potrawach mięsnych czy daniach z ryżem, ale chętnie sięga po nią również ajurweda, czyli medycyna naturalna. To właśnie dzięki tej ostatniej znane jest dzisiaj wyjątkowo szerokie spektrum działania pozornie zwykłej przyprawy.

Ochrona skóry

Kurkuma ma genialny wpływ na skórę. Pomaga redukować blizny, w tym te potrądzikowe, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie oraz działa antyseptycznie oraz przeciwzapalnie. Skuteczność zawdzięcza głównie potężnej dawce przeciwutleniaczy.

Wspiera odchudzanie

Dania i naturalne preparaty z kurkumą przyspieszają metabolizm, dzięki czemu łatwiej jest zadbać o ładną linię. 

Działa przeciwzapalnie

Jedna z najpopularniejszych właściwości kurkumy to oczywiście zdolność ograniczania stanów zapalnych. Może przynosić ulgę zarówno w stosowaniu miejscowym, jak i doustnym w formie naturalnych preparatów. W tym drugim przypadku sprawdza się nawet w ograniczeniu bólu spowodowanego artretyzmem, dną moczanową czy nadwyrężonymi mięśniami. Ponadto w postaci maści zmniejsza problem hemoroidów.

Na problemy żołądkowe

Kurkuma świetnie sprawdza się w leczeniu zaparć, bolesnych skurczów oraz zespołu jelita drażliwego. Przy okazji stanowi źródło błonnika pokarmowego, a pacjenci chwalą tą przyprawę nawet w przypadku łagodzenia nieswoistego zapalenia jelit, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz ogólnie stanów zapalnych układu pokarmowego.

Właściwości przeciwnowotworowe

Świat szuka lekarstwa na raka, a tymczasem kurkuma jest jednym z najlepszych środków, by jemu po prostu zapobiegać. Udowodniono, że ogranicza rozwój komórek rakowych i spowalnia proces przerzutowy. Obecnie najwięcej badań dotyczących wpływu kurkumy na nowotwory dotyczy okrężnicy.

Detoks

Kurkuma to również detoks całego ciała. Zawiera związki organiczne, które poprawiają funkcjonowanie wątroby oraz stymulują układ limfatyczny. Przy okazji wzmacnia też serce i łagodzi bóle menstruacyjne.

Kurkuma to wszechstronna przyprawa, którą można spotkać pod postacią naturalnych preparatów. Praktycznie nie powoduje skutków ubocznych i wspomaga typową farmakoterapię. Warto pamiętać o niej w przypadku problemów zdrowotnych! ❀

Podziel się wiedzą!