Zadbaj o serce na walentynki

Czy podejrzewasz, że coś jest nie tak z twoim sercem? Zwróć uwagę na te objawy i skontaktuj się z lekarzem, jeśli się nimi martwisz. Być może walentynkowa aura jest idealnym momentem by zadbać o siebie i móc dalej kochać najbliższych?

Notoryczne zmęczenie

Wielu pacjentów nie zwraca uwagi na skrajne wyczerpanie

i czeka, aż poczują się lepiej. W rzeczywistości notoryczne zmęczenie, porównywalne z uczuciem zachorowania na grypę, może być oznaką chorego serca. Wszystko sprowadza się do braku tlenu – serce walczy i usiłuje dostarczyć tlen do organizmu, jednak jego wydajność z powodu choroby jest zbyt mała.

Opuchnięte stopy

Obrzęk stóp może wystąpić z wielu różnych przyczyn, takich jak ciąża, żylaki (które są brzydkie, ale nie niebezpieczne) lub gdy podróżujesz i masz ograniczoną zdolność poruszania się. Mogą być również oznaką niewydolności serca. Obrzęk może również wystąpić, gdy zastawka serca nie zamyka się poprawne.

Dyskomfort podczas poruszania się

Ból może być oznaką choroby tętnic obwodowych, tzw. PAD. PAD to nagromadzenie płytki w tętnicach kończyn dolnych, wiąże się z wyższym ryzykiem chorób serca. Jeśli masz PAD, istnieje 50% prawdopodobieństwo, że masz również blokadę w jednej z tętnic serca. Dobre wieści? PAD (i choroba serca w tym przypadku) jest chorobą uleczalną.

Zawroty głowy

To jeden z tych objawów, które mogą mieć wiele przyczyn niezwiązanych z sercem. Zawroty głowy lub oszołomienie można odczuć np. po wysiłku fizycznym. Ten objaw może być spowodowany odwodnieniem lub „zbyt szybkim wstawaniem”. Zawroty głowy mogą być spowodowane blokadami tętnic, które upośledzają ciśnienie krwi lub wadliwymi zastawkami, które nie mogą utrzymać poprawnego ciśnienia krwi.

Zadyszka mimo dobrej formy

Pomimo odbywających się trzy razy w tygodniu zajęć z jazdy na rowerze, masz dość wchodzenia po schodach? Może to być astma, anemia, infekcja lub problem z zastawkami serca, ewentualnie jego niewydolnością. Np. problemy z sercem mogą wywołać świszczący oddech symulujący astmę oskrzelową.

Przygnębienie

Depresja jest jednym z najpowszechniejszych problemów na świecie. Dobre samopoczucie psychiczne jest powiązane

z dobrym samopoczuciem fizycznym. Wiele badań sugeruje, że osoby z depresją są bardziej narażone na problemy z sercem.

Migrena

Czasami ból głowy to tylko ból głowy. Ale w niektórych przypadkach regularne migreny sugerują, że coś jest nie tak

z organizmem. Migreny występują u 12% ogólnej populacji, ale wskaźnik ten wzrasta do około 40% u pacjentów z chorobami układu krążenia.

Słyszysz bicie serca podczas zasypiania

Pacjenci z wadliwą zastawką mogą nawet usłyszeć dźwięk jej pracy w nocy, kiedy próbują zasnąć. I chociaż niektórzy po prostu zmieniają pozycję do spania, nie należy ignorować tego symptomu. Bicie serca może być również oznaką niskiego ciśnienia krwi, niskiego poziomu cukru we krwi, anemii, przyjmowania leków, odwodnienia i innych przyczyn.❅

Bibliografia:

  • Anker, S. D., Agewall, S., Borggrefe, M., Calvert, M., Caro, J. J., Cowie, M. R., et al. (2014). The importance of patient-reported outcomes: A call for their comprehensive integration in cardiovascular clinical trials. European Heart Journal, 35, 2001–2009.
  • Marmot, M., Allen, J., Bell, R., Bloomer, E., Goldblatt, P., & on behalf of the Consortium for the European Review of Social Determinants of Health and the Health Divide. (2012). WHO European review of social determinants of health and the health divide. Lancet, 380, 1011–1029.
  • Rumsfeld, J. S., Alexander, K. P., Goff, D. C., Graham, M. M., Ho, P. M., Masoudi, F. A., et al. (2013). Cardiovascular health: The importance of measuring patient-reported health status. Circulation, 127, 2233–2249.