Zaburzenia jelitowe – Jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia pracy jelit wpływają na trawienie

i wchłanianie pokarmu przez organizm. Mogą powodować nieprzyjemne objawy, takie jak zaparcia, wzdęcia czy biegunka. Nieleczone, potencjalnie prowadzą do dalszych komplikacji zdrowotnych.

Zaburzenia jelitowe to stany, które przede wszystkim wpływają na funkcjonowanie jelita cienkiego. Niektóre z nich mogą jednak dotyczyć też innych części układu pokarmowego, np jelita grubego. Typowe zaburzenia obejmują, np. zespół jelita drażliwego (IBS), chorobę Crohna, nietolerancję glutenu, zaparcia czy zaburzenia wchłaniania.

Warto jednak pamiętać, że inne problemy medyczne mogą prowadzić do objawów podobnych do typowych zaburzeń jelitowych. Można do nich zaliczyć wrzody, infekcje czy nawet nowotwory. Właściwa diagnoza jest kluczem do uzyskania odpowiedniego leczenia.

Najczęstsze objawy zaburzeń jelitowych

Objawy mogą się różnić w zależności od specyfiki choroby. Niektóre z nich są stosunkowo powszechne we wszystkich rodzajach zaburzeń, np. dyskomfort lub ból brzucha, wzdęcia, mdłości, biegunka, zaparcia, wymioty.

Jeśli zauważysz krew w stolcu, natychmiast skontaktuj się

z lekarzem – może wskazywać na uszkodzenie jelit czy nawet proces nowotworowy. Z kolei czarny kolor stolca może wskazywać na krwawienie wewnętrzne, które równiez wymaga diagnostyki i wizyty u lekarza. Inne objawy potencjalnie poważnego stanu to gorączka i nagła utrata wagi.

Przyczyny

W wielu przypadkach dokładna przyczyna zaburzeń jelit jest nieznana. Na przykład eksperci nie wiedzą jeszcze, co dokładnie powoduje IBS. Przyczyna choroby Leśniowskiego-Crohna również pozostaje niesprecyzowana. Jednak niektóre czynniki ryzyka mogą stymulować problemy jelitowe, w tym: palenie tytoniu, czynniki środowiskowe (takie jak zła dieta), czynniki mikrobiologiczne i immunologiczne, czynniki genetyczne. Liczne badania wskazują, że u podstaw zaburzeń pracy jelit, leży przewlekły stan zapalny oraz dysbioza, czyli zaburzenie mikrobioty jelit.

Sposoby radzenia sobie z zaburzeniami jelitowymi

Konkretny plan leczenia będzie zależał od Twojej diagnozy. Twój lekarz może zalecić zmianę stylu życia, modyfikację diety czy farmakoterapię. W przypadku powszechnie występujących zaburzeń jelitowych, tj. wzdęcia, zaparcia czy IBS można sobie radzić samodzielnie.

Zmiana stylu życia może okazać się niezbędna, aby radzić sobie z zaburzeniami jelitowymi – zwykle bardzo dobre efekty przynoszą zmiany w diecie. Dla przykładu, nietolerancje pokarmowe zaostrzają objawy IBS, choroby Leśniowskiego-Crohna czy celiakii, dlatego konieczne jest wyeliminowanie z diety drażniących produktów.

Dobrym pomysłem jest też stosowanie specjalistycznych preparatów dostępnych w aptekach. Spożywanie zbyt małej ilości błonnika może potęgować problemy jelitowe, ponieważ jest niezwykle ważny dla utrzymania ich zdrowia.

W szczególności spożywanie większej ilości błonnika rozpuszczalnego może pomóc złagodzić i zapobiec zaparciom, dlatego warto sięgnąć po odpowiednie preparaty. Ciekawym związkiem, jest również np. laktoferyna – to endogenne białko o silnych właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych a nawet przeciwnowotworowych. Jest obecna w neutrofilach oraz we wszystkich wydzielinach ssaków, także w siarze i mleku. Posiada zdolność wiązania, transportu i uwalniania żelaza

w komórkach organizmu ludzkiego, dzięki czemu ułatwia transport żelaza i pomaga radzić sobie w przypadku problemów z jego wchłanianiem. W niektórych przypadkach zaburzeń jelitowych zaleca się również stosowanie leków przeciwbólowych łagodzących dyskomfort lub po kontakcie ze specjalistą – leków do immunoterapii, kortykosteroidów lub antybiotyków.❅

Bibliografia

  • Sanchez LC. Disorders of the Gastrointestinal System. Equine Internal Medicine. 2018:709–842. doi: 10.1016/B978-0-323-44329-6.00012-7. Epub 2017 Nov 17. PMCID: PMC7158344.