Wybierz najlepszą dietę dla siebie i schudnij!

Podziel się wiedzą!

W końcu mamy lato i każdy chciałby wyglądać doskonale, gdy przyjdzie odsłonić trochę ciała podczas upałów. Jaką dietę wybrać, by zadbać o linię?

Dieta Dukana

Oparta jest przede wszystkim na produktach wysokobiałkowych i składa się z kilku faz następujących po sobie. Jest łatwa w stosowaniu, ponieważ nie wzmaga uczucia głodu, nie trzeba liczyć kalorii, a ponadto szybko redukuje masę ciała. Niestety mocno zakwasza organizm co obciąża, np. nerki i stawy. Ponadto dostarcza dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych zwiększających ryzyko wystąpienia miażdżycy i często skutkuje niedoborami pokarmowymi.

Dieta Pięciu Przemian

To dieta chińska, która uwzględnia 5 żywiołów. Następują po sobie i są uzależnione od pory roku. Podczas panowania danego żywiołu można jeść wyłącznie produkty, które są do niego przypisane. Do zalet należy zaliczyć poprawę przemiany materii oraz brak konieczności liczenia kalorii, a do wad – konieczność znajomości produktów przynależnych do żywiołów oraz sezonowość. 

Dieta Cambridge

Jest dietą o wyjątkowo niskiej kaloryczności opracowaną przemysłowo – należy spożywać specjalne zupy i napoje w proszku, zalewane wodą. Bardzo szybko obniża masę ciała i poziom cholesterolu, ale może spowolnić metabolizm. Ponadto wywołuje efekt jojo, pogarsza wchłanianie wielu leków oraz wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Dieta Południowych Plaż

Jej idea polega na zastąpienia tłuszczów zwierzęcych tłuszczami, które pochodzą z ryb, awokado, oliwy oraz orzechów. Dodatkowo spożywa się węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Zalety? Obniża poziom cholesterolu, rzadko powoduje efekt jojo i nie potęguje uczucia głodu. Niestety często objawia się zmęczeniem ze względu na gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi, a redukcja masy ciała spowodowana jest odwodnieniem, które dodatkowo zakwasza organizm i w krytycznych sytuacjach może uszkodzić nerki.

Dieta Kwaśniewskiego

To typowa dieta niskowęglowodanowa połączona ze spożywaniem dużych ilości tłuszczu. Nie powoduje uczucia głodu i owocuje szybką utratą masy ciała. Niestety zakwasza, podnosi poziom cholesterolu, sprzyja zaparciom oraz rozwojowi chorób nowotworowych i jest słabo zbilansowana, dlatego skutkuje niedoborem wielu składników pokarmowych. 

Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej

Skupia się na spożywaniu samych warzyw i owoców, zwykle przez okres tygodniu lub dwóch. Można powiedzieć, że to coś w rodzaju głodówki leczniczej. Okresowa kuracja odtruwa organizm i jest skuteczną metodą profilaktyki oraz leczenia chorób cywilizacyjnych. Jakie są plusy? Jest ich całkiem sporo – masa ciała spada, a ponadto dzięki enzymom, mikroelementom i witaminom przywrócony zostaje proces samoleczenia oraz własne mechanizmy obronne. Co za tym idzie – poprawia się zdrowie. Z efektów zadowolone będą osoby, które martwią się o stan swojego organizmu i zarazem chcą zgubić zbędne kilogramy. Organizm ulega alkalizacji i odtruciu, a brak toksyn, to lepsze samopoczucie. Bardzo szybko można zaobserwować zwiększenie energii oraz wydajności psychicznej, czy lepszy sen. Przy okazji poprawia się też pamięć, a skóra zyskuje więcej blasku i młodzieńczego wyglądu. Niektórzy badacze twierdzą też, że restrykcyjne diety kaloryczne wydłużają życie. Do wad takiego sposobu odżywiania można zaliczyć głównie kryzys uzdrowieńczy, czyli nudności, które wynikają z usuwania toksyn przez komórki – na szczęście szybko same przechodzą. Przy okazji warto zauważyć, że w Polsce istnieją wyspecjalizowane ośrodki, które oferują tego typu odchudzanie pod okiem specjalistów. Dzięki temu dieta będzie nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna. 

Każda zmiana sposobu odżywiania ma swoje mocne i słabe strony, jednak najważniejsze jest dopasowanie diety, do swoich oczekiwać. Jeszcze jest czas, by zadbać o linię! ❀

Podziel się wiedzą!