Wszystko o karmieniu piersią

Podziel się wiedzą!

Wskaźniki karmienia piersią wciąż rosną, ale wiele mam dalej ma sporo wątpliwości w tym temacie. Oto kilka najpopularniejszych pytań, które się pojawiają – odpowiedzi pomogą podjąć decyzję odnośnie formy karmienia malucha.

Młode mamy nie produkują odpowiedniej ilości mleka?

Przez 3 do 5 dni po porodzie ilość produkowanego mleka może być bardzo mała, ale nie ma to związku z wiekiem mamy. Po prostu organizm wytwarza wtedy tzw. skoncentrowaną siarę – to normalne. Po kilku dniach ilość mleka znacznie wzrasta.

Karmienie piersią lepiej wpływa na wagę dziecka oraz późniejsze IQ?

Badania na ten temat zostały przeprowadzone w 2014 roku przez Uniwersytet w Ohio. Pod względem składu mleko z piersi faktycznie jest lepsze od butelkowego (choćby z powodu zawartych przeciwciał), jednak nie wywiera wpływu na wagę czy IQ dziecka.

Karmienie piersią pomaga mamie zrzucić zbędne kilogramy po ciąży?

To akurat prawda, ponieważ karmiące mamy tracą dziennie dodatkowo od 300 do 500 kcal dziennie. Ponadto macica szybciej wraca do pierwotnych rozmiarów, co również wpływa na wygląd ciała.

Młode mamy miewają problemy z karmieniem?

Faktycznie około 92% młodych mam ma początkowo problemy z karmieniem, ale nie ma się czym martwić – trwają zwykle do 3 dni od momentu porodu. Chodzi tutaj zwykle o ból piersi czy trudności w pobieraniu pokarmu przez dziecko.

Karmienie piersią może chronić przed depresją poporodową?

Ten temat postanowiono zgłębić jeszcze w 2012 roku w International Journal of Psychiatry in Medicine. Jakie były wnioski? Okazało się, że mamy karmiące piersią były mniej podatne na depresję poporodową w ciągu 4 miesięcy od momentu urodzenia malucha. Naukowcy nie są jeszcze zgodni z czego to wynika, ale prawdopodobnie istotną rolę odgrywa tutaj oksytocyna. 

Karmienie boli?

Jeżeli jest przeprowadzane pawidłowo, to nie trzeba się niczego obawiać – nie boli. Nawet podrażnione brodawki nie są już problemem, ponieważ na rynku istnieją odpowiednie preparaty w formie kremu, np. z lanoliną. Działa ona łagodząco, przynosząc natychmiastową ulgę i komfort. Nawilża, natłuszcza i uelastycznia skórę, a także uzupełnia naturalnie występujące w skórze lipidy, odbudowując barierę ochronną oraz zabezpieczając brodawki przed powstaniem lub nasilaniem podrażnień przy kolejnym karmieniu.

Alkohol wzmaga produkcję mleka?

Nic bardziej mylnego, nie ma z tym żadnego związku i jest toksyczny dla dziecka, choć udowodniono, że jęczmień oraz chmiel wpływają pozytywnie na laktację ale spożywanie piwa również nie jest najlepszym pomysłem. Na zwiększenie ilości produkowanego mleka istnieje znacznie bezpieczniejszy i prostszy sposób – po prostu wystarczy pić więcej wody. ⚙︎

Podziel się wiedzą!