Wszystko co musisz wiedzieć o grypie żołądkowej

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Co może być gorszego niż problemy żołądkowe? Wymioty, biegunka, skurcze i wiele innych… Pomimo tego, że grypa żołądkowa jest tak powszechna, to wiele osób tak naprawdę niewiele wie na jej temat, Zresztą – to nie jest nawet grypa! Oto kilka faktów, które musisz wiedzieć o wirusowym zapaleniu żołądka i jelit.

Szczepionka przeciw grypie nie pomoże

Kiedy ludzie mówią “grypa”, mają na myśli wirusa krążącego co roku na całym świecie, atakującego nos i gardło, rozprzestrzeniającego się drogą kropelkową. Szczepionki przeciw grypie chronią przed tym wirusem, a nie przed wirusowym zapaleniem żołądka i jelit. Zamieszanie w nazewnictwie może wynikać z nakładania się pewnych symptomów, takich jak bóle ciała, nudności i gorączka. Zastrzyk przeciwko grypie niestety nie chroni przed problemami żołądkowymi.

Imię wroga to norowirus

Przestań obwiniać grypę, a zamiast tego poznaj prawdziwą nazwę swojego problemu: norowirus. To rodzina wirusów najczęściej odpowiedzialnych za zapalenie żołądkowo-jelitowe dorosłych, chociaż istnieją też adenowirusy i astrowirusy (rotawirus jest najczęstszą przyczyną wirusowego zapalenia żołądka i jelit u niemowląt i małych dzieci). 

Łatwo się zarazić

Norowirus może rozprzestrzeniać się jak pożar w lesie, powodując nagłe „wybuchy” w ośrodkach opieki, szkołach, statkach wycieczkowych, szpitalach. Grypa żołądkowa rozprzestrzenia się za pośrednictwem drogi „fekalno-oralnej”, co jest dokładnie tak samo obrzydliwe, jak się wydaje i nazywa – zasadniczo wirusy z zainfekowanych odchodów lub wymiocin trafiają do naszych ust. Bardzo staranne mycie rąk po kontakcie z chorymi to najlepsza obrona.

Wytrwały wirus


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

W porównaniu z innymi wirusami, norowirusy mogą być zaskakująco trudne do zabicia i aktywne przez wiele dni na powierzchniach domowych – dlatego tak łatwo się rozprzestrzeniają. Do wywołania infekcji potrzebne są pojedyncze cząsteczki wirusa. Co ciekawe – mycie rąk mydłem i wodą jest bardziej skuteczne, niż środki do dezynfekcji rąk. Unikaj przygotowywania jedzenia w przypadku infekcji oraz przez 3 dni po ustąpieniu objawów. Użyj środka czyszczącego opartego na wybielaczu, aby zabić cząsteczki wirusa na twardych powierzchniach lub ubraniach, które dotknęły Twoje dłonie.

Objawy pojawiają się powoli

Biegunka, wymioty i ból brzucha nie uderzą natychmiast po zainfekowaniu wirusem żołądkowo-jelitowym, ale zwykle rozwijają się stopniowo, przez jeden lub dwa dni. Inne rodzaje zatruć pokarmowych mogą uderzać szybko i gwałtownie – w ciągu kilku godzin po ekspozycji na szkodliwą substancję, a same objawy mogą być bardziej dramatyczne (lżejsze wymioty i biegunka).

Samo przejdzie

Zarówno grypa żołądkowa, jak i inne rodzaje zatruć pokarmowych są określane przez lekarzy jako “samoograniczające się”. Tak jest jednak tylko w przypadku wirusowych infekcji, które ustępują po około 2-3 dniach. Jeśli objawy utrzymują się dłużej lub nasilają się, infekcja jest bakteryjna i wymaga pilnej hospitalizacji.

Najniebezpieczniejsze odwodnienie

Wraz z płynami, tracisz również sód, potas i inne minerały, znane jako elektrolity, które trzeba na bieżąco uzupełniać podczas zatrucia. Zażywaj doustne roztwory elektrolitów z apteki zawierające sole, cukry oraz wodę w przypadku mocnego zatrucia. Napoje izotoniczne ze sklepów nie są dobrym wyborem, ponieważ mieszanka zawartych w nich soli i cukrów nie jest odpowiednia. Samą wodę lepiej też odstawić – lepszy będzie sok. ❄︎

Podziel się wiedzą!