Wszystko co musisz wiedzieć o grypie żołądkowej

Podziel się wiedzą!

Co może być gorszego niż problemy żołądkowe? Wymioty, biegunka, skurcze i wiele innych… Pomimo tego, że grypa żołądkowa jest tak powszechna, to wiele osób tak naprawdę niewiele wie na jej temat, Zresztą – to nie jest nawet grypa! Oto kilka faktów, które musisz wiedzieć o wirusowym zapaleniu żołądka i jelit.

Szczepionka przeciw grypie nie pomoże

Kiedy ludzie mówią “grypa”, mają na myśli wirusa krążącego co roku na całym świecie, atakującego nos i gardło, rozprzestrzeniającego się drogą kropelkową. Szczepionki przeciw grypie chronią przed tym wirusem, a nie przed wirusowym zapaleniem żołądka i jelit. Zamieszanie w nazewnictwie może wynikać z nakładania się pewnych symptomów, takich jak bóle ciała, nudności i gorączka. Zastrzyk przeciwko grypie niestety nie chroni przed problemami żołądkowymi.

Imię wroga to norowirus

Przestań obwiniać grypę, a zamiast tego poznaj prawdziwą nazwę swojego problemu: norowirus. To rodzina wirusów najczęściej odpowiedzialnych za zapalenie żołądkowo-jelitowe dorosłych, chociaż istnieją też adenowirusy i astrowirusy (rotawirus jest najczęstszą przyczyną wirusowego zapalenia żołądka i jelit u niemowląt i małych dzieci). 

Łatwo się zarazić

Norowirus może rozprzestrzeniać się jak pożar w lesie, powodując nagłe „wybuchy” w ośrodkach opieki, szkołach, statkach wycieczkowych, szpitalach. Grypa żołądkowa rozprzestrzenia się za pośrednictwem drogi „fekalno-oralnej”, co jest dokładnie tak samo obrzydliwe, jak się wydaje i nazywa – zasadniczo wirusy z zainfekowanych odchodów lub wymiocin trafiają do naszych ust. Bardzo staranne mycie rąk po kontakcie z chorymi to najlepsza obrona.

Wytrwały wirus

W porównaniu z innymi wirusami, norowirusy mogą być zaskakująco trudne do zabicia i aktywne przez wiele dni na powierzchniach domowych – dlatego tak łatwo się rozprzestrzeniają. Do wywołania infekcji potrzebne są pojedyncze cząsteczki wirusa. Co ciekawe – mycie rąk mydłem i wodą jest bardziej skuteczne, niż środki do dezynfekcji rąk. Unikaj przygotowywania jedzenia w przypadku infekcji oraz przez 3 dni po ustąpieniu objawów. Użyj środka czyszczącego opartego na wybielaczu, aby zabić cząsteczki wirusa na twardych powierzchniach lub ubraniach, które dotknęły Twoje dłonie.

Objawy pojawiają się powoli

Biegunka, wymioty i ból brzucha nie uderzą natychmiast po zainfekowaniu wirusem żołądkowo-jelitowym, ale zwykle rozwijają się stopniowo, przez jeden lub dwa dni. Inne rodzaje zatruć pokarmowych mogą uderzać szybko i gwałtownie – w ciągu kilku godzin po ekspozycji na szkodliwą substancję, a same objawy mogą być bardziej dramatyczne (lżejsze wymioty i biegunka).

Samo przejdzie

Zarówno grypa żołądkowa, jak i inne rodzaje zatruć pokarmowych są określane przez lekarzy jako “samoograniczające się”. Tak jest jednak tylko w przypadku wirusowych infekcji, które ustępują po około 2-3 dniach. Jeśli objawy utrzymują się dłużej lub nasilają się, infekcja jest bakteryjna i wymaga pilnej hospitalizacji.

Najniebezpieczniejsze odwodnienie

Wraz z płynami, tracisz również sód, potas i inne minerały, znane jako elektrolity, które trzeba na bieżąco uzupełniać podczas zatrucia. Zażywaj doustne roztwory elektrolitów z apteki zawierające sole, cukry oraz wodę w przypadku mocnego zatrucia. Napoje izotoniczne ze sklepów nie są dobrym wyborem, ponieważ mieszanka zawartych w nich soli i cukrów nie jest odpowiednia. Samą wodę lepiej też odstawić – lepszy będzie sok. ❄︎

Podziel się wiedzą!