Wszystko co musisz wiedzieć o egzemie

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Najbardziej uciążliwym objawem egzemy są przesuszenie, łuszczenie się skóry pieczenie lub swędzenie. Czasami mogą zmieniać się w pęcherze. Początkowo objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem, z czasem pojawiają się pęcherzyki zapalne, sączące sie rany, może dochodzić do powstawania strupów i silnego łuszczenia skóry. Mogą występować zarówno u niemowląt, dzieci, jak i osób dorosłych. Jak radzić sobie z egzemą?

Na początek warto przyswoić sobie kilka faktów związanych z egzemą i nie panikować, gdy u pociechy lub w dorosłym życiu choroba da o sobie znać. Warto wiedzieć, że:

 • egzemę mogą wywołać czynniki alergiczne lub drażniące (detergenty, proszki do prania, płyny do mycia, składniki kosmetyków, metale np. nikiel),
 • wyprysk może być również wywołany przez czynniki środowiskowe, takie jak dym i pyłki,
 • leczenie koncentruje się na odbudowie uszkodzonej bariery naskórkowej skóry i łagodzeniu objawów. Nie ma jeszcze leku na wypryski, ale objawy można opanować z pomocą nowoczesnych preparatów,
 • wyprysk nie jest chorobą zakaźną!

Objawy egzemy mogą się różnić w zależności od wieku osoby z chorobą. Warto jednak wyróżnić wyprysk kontaktowy (częściej dotyczy dorosłych) i atopowy (głównie u dzieci). Ten problem zdrowotny powszechnie występuje u niemowląt – na skórze pojawiają się wtedy suche i łuszczące się plamy, często intensywnie swędzące. U większości ludzi egzema rozwija się przed ukończeniem 5. roku życia. Połowa osób, która doświadczyła wyprysków w dzieciństwie, nadal ma objawy w życiu dorosłym, jednak często różnią się od tych występujących u dzieci. Ludzie cierpiący na tę chorobę przeważnie doświadczają okresów, w których wypryski nasilają się lub ustępują.

Objawy u niemowląt do 2. roku życia:

 • wysypka często pojawia się na skórze głowy i policzkach,
 • z wyprysków może wyciekać płyn,
 • wysypka może powodować silne swędzenie i przeszkadzać w spaniu, a także prowadzić do infekcji skórnych z powodu drapania.

Objawy dzieci do okresu


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

dojrzewania:

 • Ogniska zapalne często pojawia się na zagięciach łokci lub kolan, jest również powszechna na szyi, nadgarstkach, kostkach i fałdzie między pośladkami i nogami.

Objawy u osób dorosłych

 • wypryski zazwyczaj pojawiają się w zgięciach łokci lub kolan, w okolicy karku i w niektórych przypadkach pokrywają większość ciała,
 • może być szczególnie widoczna na szyi, twarzy i wokół oczu, powodować przesuszenia, swędzieć, przybierać formę łuskowatą.

Leczenie

Najważniejsze to nie wpadać w panikę, szczególnie w przypadku niemowląt. Problem jest znany i powszechny, dlatego udało się juz opracować metody zapobiegania objawom egzemy. Leczenie farmakologiczne pomoże dobrać specjalista – stosowane są leki kortykosteroidowe, antybiotyki, przeciwhistaminowe, inhibitory kalcyneuryny, a także fototerapia. We własnym zakresie za pomocą specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych można za to zadziałać uzupełniająco w stosunku do leczenia farmakologicznego, podtrzymująco po zakończeniu terapii, profilaktycznie:

 • warto wybrać kremy, które odbudowują i wzmacniają uszkodzoną barierę naskórkową, zapobiegając przenikaniu czynników zewnętrznych, w tym substancji drażniących, alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych,
 • dobre preparaty powinny łagodzić uporczywe dolegliwości: świąd, pieczenie, szorstkość i łuszczenie się skóry, zmniejszając widoczność istniejących zmian skórnych,
 • znakomicie sprawdzają się ceramidy 1, 3, 6-II [EOP, NP, AP] zawarte w formule kremów, które wspomagają uzupełnianie niedoborów lipidów oraz zapewniają odpowiednie warunki do procesu regeneracji naskórka.

Odpowiednia i przede wszystkim regularna pielęgnacja pozwoli wydłużyć okres remisji choroby.✴︎

Podziel się wiedzą!