Wszystko co musisz wiedzieć o egzemie

Podziel się wiedzą!

Najbardziej uciążliwym objawem egzemy są przesuszenie, łuszczenie się skóry pieczenie lub swędzenie. Czasami mogą zmieniać się w pęcherze. Początkowo objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem, z czasem pojawiają się pęcherzyki zapalne, sączące sie rany, może dochodzić do powstawania strupów i silnego łuszczenia skóry. Mogą występować zarówno u niemowląt, dzieci, jak i osób dorosłych. Jak radzić sobie z egzemą?

Na początek warto przyswoić sobie kilka faktów związanych z egzemą i nie panikować, gdy u pociechy lub w dorosłym życiu choroba da o sobie znać. Warto wiedzieć, że:

 • egzemę mogą wywołać czynniki alergiczne lub drażniące (detergenty, proszki do prania, płyny do mycia, składniki kosmetyków, metale np. nikiel),
 • wyprysk może być również wywołany przez czynniki środowiskowe, takie jak dym i pyłki,
 • leczenie koncentruje się na odbudowie uszkodzonej bariery naskórkowej skóry i łagodzeniu objawów. Nie ma jeszcze leku na wypryski, ale objawy można opanować z pomocą nowoczesnych preparatów,
 • wyprysk nie jest chorobą zakaźną!

Objawy egzemy mogą się różnić w zależności od wieku osoby z chorobą. Warto jednak wyróżnić wyprysk kontaktowy (częściej dotyczy dorosłych) i atopowy (głównie u dzieci). Ten problem zdrowotny powszechnie występuje u niemowląt – na skórze pojawiają się wtedy suche i łuszczące się plamy, często intensywnie swędzące. U większości ludzi egzema rozwija się przed ukończeniem 5. roku życia. Połowa osób, która doświadczyła wyprysków w dzieciństwie, nadal ma objawy w życiu dorosłym, jednak często różnią się od tych występujących u dzieci. Ludzie cierpiący na tę chorobę przeważnie doświadczają okresów, w których wypryski nasilają się lub ustępują.

Objawy u niemowląt do 2. roku życia:

 • wysypka często pojawia się na skórze głowy i policzkach,
 • z wyprysków może wyciekać płyn,
 • wysypka może powodować silne swędzenie i przeszkadzać w spaniu, a także prowadzić do infekcji skórnych z powodu drapania.

Objawy dzieci do okresu

dojrzewania:

 • Ogniska zapalne często pojawia się na zagięciach łokci lub kolan, jest również powszechna na szyi, nadgarstkach, kostkach i fałdzie między pośladkami i nogami.

Objawy u osób dorosłych

 • wypryski zazwyczaj pojawiają się w zgięciach łokci lub kolan, w okolicy karku i w niektórych przypadkach pokrywają większość ciała,
 • może być szczególnie widoczna na szyi, twarzy i wokół oczu, powodować przesuszenia, swędzieć, przybierać formę łuskowatą.

Leczenie

Najważniejsze to nie wpadać w panikę, szczególnie w przypadku niemowląt. Problem jest znany i powszechny, dlatego udało się juz opracować metody zapobiegania objawom egzemy. Leczenie farmakologiczne pomoże dobrać specjalista – stosowane są leki kortykosteroidowe, antybiotyki, przeciwhistaminowe, inhibitory kalcyneuryny, a także fototerapia. We własnym zakresie za pomocą specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych można za to zadziałać uzupełniająco w stosunku do leczenia farmakologicznego, podtrzymująco po zakończeniu terapii, profilaktycznie:

 • warto wybrać kremy, które odbudowują i wzmacniają uszkodzoną barierę naskórkową, zapobiegając przenikaniu czynników zewnętrznych, w tym substancji drażniących, alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych,
 • dobre preparaty powinny łagodzić uporczywe dolegliwości: świąd, pieczenie, szorstkość i łuszczenie się skóry, zmniejszając widoczność istniejących zmian skórnych,
 • znakomicie sprawdzają się ceramidy 1, 3, 6-II [EOP, NP, AP] zawarte w formule kremów, które wspomagają uzupełnianie niedoborów lipidów oraz zapewniają odpowiednie warunki do procesu regeneracji naskórka.

Odpowiednia i przede wszystkim regularna pielęgnacja pozwoli wydłużyć okres remisji choroby.✴︎

Podziel się wiedzą!