Wskazówki pielęgnacji cery naczynkowej

Podziel się wiedzą!

Cera naczynkowa szczególnie ciężkie „życie” ma jesienią oraz zimą. Słota, wiatr oraz duże wahania temperatur sprzyjają powstawaniu tzw. pajączków. W jaki sposób pielęgnować taki typ cery?

Szkodliwe dla skóry ze skłonnością do pękania naczynek są produkty, które doprowadzają do nadmiernego rozszerzania naczyń. Chodzi tutaj głównie o gorące potrawy i napoje. Podobny efekt wywołują ostre przyprawy, czyli pieprz, chili lub kurkuma. Stosowane w nadmiarze mogą nasilać problem powstawania pajączków. Przyczyny powstawania rozszerzonych naczynek pod skórą są jednak bardziej złożone.

Hormony

Rozregulowana gospodarka hormonalna potrafi spowodować wiele szkód – pajączki to jedna z takich przypadłości. Mogą pojawiać się zarówno w okresie dojrzewania, jak i podczas ciąży czy menopauzy. Uwaga na antykoncepcję – to też hormony, które bądź co bądź wpływają na gospodarkę.

Geny

Niestety predyspozycje do powstawania pajączków bardzo często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Efekty uboczne takiego zestawu genów można jednak minimalizować, o czym za chwilę.

Czas

Czasu nie da się zatrzymać. Skóra staje się cieńsza, naczynia mniej elastyczne, a przez to – bardziej widoczne. 

Kosmetyki pomogą poprawić wygląd cery lub co najważniejsze – zapobiegać powstawaniu pajączków u osób z predyspozycjami. Co robić, by skóra twarzy była nieskazitelna?

Wprowadź nową dietę

Przy delikatnej skórze lepiej unikać pikantnych potraw, alkoholu oraz nadmiernych ilości kawy. Te wszystkie produkty stymulują rozszerzanie naczyń. Zamiast tego lepiej postawić na dietę bogatą w duże ilości witaminy C (uszczelnia naczynia), witaminy K (wzmacnia naczynia), witaminy E (zapobiega uszkodzeniom) oraz B6 (wpływa na produkcję komórek). Całość uzupełni selen i cynk. Co konkretnie jeść? Przede wszystkim dużo owoców (truskawki, cytrusy, awokado), warzyw (szpinak, brukselka, sałata), orzechów, ryżu i nabiału. 

Zapomnij o mydle

Makijaż podrażnia skórę. Czasem ciężko jest z niego zrezygnować, ale należy chociaż dokładnie zmyć go przed snem. Byle nie kranówką z mydłem! Znacznie delikatniejsza jest woda termalna oraz płyny micelarne. Z kolei delikatny peeling enzymatyczny oczyści pory i przyspieszy regenerację, a kosmetyki odżywcze będą się lepiej wchłaniać.

Zmień przyzwyczajenia

Na początek najlepiej jest zacząć od rzucenia palenia tytoniu oraz odpowiedniego zapezpieczenia się przed słońcem – solarium to również kiepski pomysł. Trzeba też uważać na wiatr i gwałtowne zmiany temperatury. Pomogą uchronić się przed nimi tłuste kremy. Lepiej zrezygnować też z sauny i gorących kąpieli. 

Dobierz krem

W kosmetykach należy szukać tych samych witamin, co w jedzeniu – C, K, E oraz przeciwzapalnej PP. Świetnie sprawdzają się również składniki łagodzące, takie jak pantenol, aloes, czy alantoina oraz azeloglicyna. Ta ostatnia w stężeniu 3%, wykazuje właściwości rozjaśniające, regulujące i uelastyczniające. Systematyczne stosowanie redukuje widoczność pajączków, przynosząc skórze ukojenie. Kremy na dzień powinny spełniać funkcję ochronną, a na noc – intensywnie regenerować oraz łagodzić. 

Skóra naczynkowa bez wątpienia wymaga wyjątkowej troski, bo wystarczy jeden zły ruch, by zaognić problemy. Ta garść porad pomoże jednak szybciej, niż myślisz! ✤

Podziel się wiedzą!