Wskazówki na uniknięcie nowotworów

Podziel się wiedzą!

 

Nowotwory towarzyszą nam na każdym kroku, a liczba pacjentów zapadających na tę chorobę stale rośnie. Na wstępie trzeba sobie wyjaśnić czym właściwie jest nowotwór. 

Musimy wiedzieć, że nasze komórki stale dokonują podziałów i są zastępowane nowymi. W momencie mutacji powstała komórka zostaje uszkodzona, następuje zmiana jej kodu genetycznego i w ten sposób tworzy się nowotwór. Czasami zdarza się, że nasz organizm wykryje „wadę” i ją usuwa, ale często bywa tak, że nie jest w stanie sobie pomóc i rak zaczyna się rozwijać. Jak uchronić się przed tą chorobą? Naukowcy coraz częściej przeprowadzają badania nad roślinami i zwierzętami,  które mogą nam pomóc.

Stosuj kurkumę
Kurkuma posiada właściwości  antynowotworowe – wszystko dzięki kurkuminie. To silny przeciwutleniacz, który chroni przed działaniem wolnych rodników, a tym samym kontroluje proces starzenia się komórek i wspomaga ich poprawny podział.  Poza tym jej właściwości są również wykorzystywane jako naturalny antybiotyk. Warto wprowadzić tą przyprawę do naszej kuchni, zwłaszcza, że często zastępujemy ją mniej zdrową curry. 

Pij zieloną herbatę
Z badań przeprowadzonych w Chinach wynika, że regularne picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór o 50%. Mało tego – w rejonach, gdzie miał miejsce zwyczaj picia zielonej herbaty zdecydowanie rzadziej stwierdzano zachorowania na raka żołądka, czy skóry. Za wszystko odpowiedzialna jest katechina, czyli antyoksydant zawarty w roślinie. Wg badań laboratoryjnych hamuje ona wzrost komórek nowotworowych, a nawet prowadzi do ich samozniszczenia.

Jedz ciemne owoce i warzywa.
Rośliny te zawierają antocyjany, czyli bardzo silne przeciwutleniacze. Poza tym są bogate w witaminę C oraz błonnik. Dzięki temu nasze komórki w organizmie rozwijają się prawidłowo. Owoce i warzywa wspomagają również układ krążeniowy, nerwowy i odpornościowy. Ponadto oczyszczają organizm z toksyn. 

Uprawiaj sport
Chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? „Rusz się” na siłownię, fitness lub do parku pobiegać i pospacerować.  Przeprowadzone badania dowodzą, że wystarczy 30 minut ćwiczeń pięć razy w tygodniu, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. 

Profilaktyka
No cóż, codziennie słyszymy o tym w telewizji, radiu ale i tak ciężko jest wybrać się nam do lekarza na badania. Naprawdę warto wyrobić w sobie ten nawyk i przynajmniej raz w rok przebadać się. Takie kontrole są szczególnie ważne u pacjentów, u których w rodzinie pojawił się nowotwór. Badania dowodzą, że wykrycie raka w początkowej fazie pozwala na 100% wyleczenie.  A jak wiemy – lepiej zapobiegać niż leczyć. ✸

Podziel się wiedzą!