Wizyta u psychologa – o co chodzi z tą terapią?

Podziel się wiedzą!

W dzisiejszych czasach człowiek nieustannie jest pod presją doskonałości. Musi pogodzić obowiązki zawodowe z prowadzeniem domu, opieką nad dziećmi, codziennymi troskami – i robić to wszystko z uśmiechem na ustach. Mówi się, że życie to ciągłe problemy i poszukiwanie ich rozwiązań. Kiedy zatem sytuacja staje się na tyle napięta, że należy zwrócić się o pomoc do profesjonalisty? I czy to oznacza, że coś jest ze mną nie tak ?

W mojej osobistej ocenie, zwrócenie się o pomoc nie jest słabością, a przejawem siły. Człowiek ma prawo przyznać się do tego, że nie radzi sobie z problemami. Niektóre z nich dotyczą sytuacji losowych, które nas spotkały, z innymi można zmagać się przez całe życie. Wydarzenia te osłabiają nas psychicznie i wpływają na całe nasze funkcjonowanie. Może to skutkować złym samopoczuciem, nerwowością, niespokojnym snem, przeżywaniem silnego stresu, czy problemami w relacjach. Kiedy więc wyczerpiemy swoje zasoby radzenia sobie, niezbędna jest pomoc!

Do kogo się zwrócić ?

Nie każdy z nas ma taką osobę do której może zwrócić się o pomoc czy poradę. Często też pomimo obecności bliskich osób, nie chcemy ich martwić lub też boimy się przyznać do pewnych rzeczy. Człowiek, który odczuwa ból w klatce piersiowej idzie do lekarza rodzinnego lub kardiologa. Nie zaleca się, aby szukając informacji na forach internetowych samodzielnie stawiał sobie diagnozę. Tak samo naturalna powinna być wizyta u psychologa w sytuacji, gdy problem jest natury psychicznej. Pomimo wielu stereotypów ludzie zaczynają traktować takie spotkanie jak coś normalnego, co dotyczy nie tylko osób chorych czy zaburzonych, ale tak naprawdę WSZYSTKICH ludzi. 

Dlaczego właśnie psycholog ?

Psycholog to osoba, której specjalizacją jest…. drugi człowiek! Posiada szeroką wiedzę na temat jego psychiki, zachowań, myślenia itp. Dzięki temu jest w stanie pomóc mu określić problem, jego przyczyny – i co najważniejsze – wspólnie znaleźć rozwiązanie. Zawód ten zwykle wybierają osoby o dużej empatii, co powinno przekładać się na chęć pomocy i dobry kontakt z pacjentem. Psycholog to osoba, która pomoże radzić sobie z emocjami, przeprowadzi przez okres żałoby, czy podpowie co robić, by zwiększyć samoocenę. Nie sposób wymienić wszystkich możliwości, prościej jest napisać, że można się do niego zwrócić ze wszystkim. 

Do psychologa czy do terapeuty – czy jest jakaś różnica ?

Wybierając się do psychologa możemy usłyszeć, że dany problem wymaga odpowiedniego przepracowania na terapii. Nie musi to oznaczać kilkuletniej psychoanalizy, może być to nawet 10  cotygodniowych spotkań. Psycholog może być jednocześnie terapeutą (o czym decyduje skończenie dodatkowej kilkuletniej szkoły terapeutycznej), który przeprowadzi nas przez ten proces. Każdorazowo powinien udzielić informacji zwrotnej na temat dalszych spotkań lub polecić terapeutę, który specjalizuje się w danej dziedzinie, np. w pracy z dziećmi. 

W sytuacji kryzysu wydaje się, że najważniejsze, aby zrobić pierwszy krok i zwrócić się o pomoc do osoby, której zawód to pomaganie innym. ❀

mgr Sara Kowalska, psycholog

Podziel się wiedzą!