Wakacyjna apteczka. Część 2: w domu

Podziel się wiedzą!

Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej. I choć własne cztery ściany zawsze są najbezpieczniejszym schronieniem, to nawet tam mogą przytrafić się drobne wypadki. W co wyposażyć apteczkę, aby zadbać o własne bezpieczeństwo w domu?

Stłuczenia

Trudno ich uniknąć szczególnie u dzieci, ale na wszystko znajdzie się odpowiednia recepta. W aptekach dostępne są specjalne żele na opuchliznę i sińce. Kosztują około kilkunastu złotych, a ich pomoc może się okazać nieoceniona. Nasi przodkowie używali np. arniki i nagietka w leczeniu urazów. Dziś znany jest choćby octanowinian, który działa ściągająco. Żele dostępne w aptekach sprawiają, że opuchlizna szybciej znika, a siniaki są lepiej wchłaniane.

Ból

Rodzaje bólu mogą być różne – od często niegroźnego „ćmienia” głowy, po bóle menstruacyjne, zębów, stawów i nie tylko. Jeśli nie podejrzewasz stanu zapalnego, wypróbuj preparat zawierający paracetamol. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, nie obciąża błony śluzowej żołądka oraz jest bezpieczny zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Niestety łatwo go przedawkować, a wtedy szkodzi wątrobie. W przypadku zapalenia warto sięgnąć po inne leki – np. ibuprofen czy aspirynę. Działają przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Pamiętaj też, że każda postać leku ma inną skuteczność. Najszybciej ulgę przyniosą zastrzyki i czopki. Z kolei najwolniej – tabletki do połykania.

Alergia

Niektóre produkty spożywcze oraz ukąszenia owadów potrafią niespodziewanie uczulić, choć alergenami mogą być również środki piorące i myjące oraz zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu. Właśnie dlatego domową apteczkę warto wyposażyć też w leki antyhistaminowe i wapno – nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać. Przy okazji przyda się też sól do przemywania oczu dla alergików, ograniczy dokuczliwe łzawienie podczas pylenia roślin.

Oparzenia domowe

Czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi podczas przyrządzania obiadu. W takim przypadku warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu rany, by przyspieszyć gojenie. Ciekawym rozwiązaniem są opatrunki hydrożelowe. To nowoczesne i profesjonalne wyroby medyczne, które są stosowane m.in. przez kliniki oparzeniowe. Sprawdzają się w leczeniu przewlekłych ran, a u chorych z owrzodzeniami są w pełni refundowane. Co wyjątkowego jest w tego rodzaju opatrunkach? Przede wszystkim utrzymują odpowiednią wilgotność na powierzchni rany, zapewniając przy tym wymianę gazową. Dzięki temu oparzenie szybciej się goi, a wydzielina wraz z bakteriami jest wchłaniana i zatrzymywana wewnątrz hydrożelowej struktury. Warto wspomnieć o czymś jeszcze – taki opatrunek dobrze przylega, ale zarazem nie przykleja się do rany, dlatego jego wymiana jest zupełnie bezbolesna. Ponadto wysoka plastyczność umożliwia opatrzenie trudno dostępnych ran. Stan oparzenia można na bieżąco kontrolować, ponieważ hydrożelowy płatek jest przezroczysty, jałowy i obojętny biologicznie. Ile kosztuje takie nowoczesne osiągnięcie medycyny? Wbrew pozorom niewiele. Pojedynczy krążek to wydatek zaledwie kilku złotych. Dlatego warto, by trafił do asortymentu domowej apteczki, bo domowe oparzenia zdarzają się niestety stosunkowo często.

Z takim wyposażeniem urazy i niespodziewane sytuacje przestaną być straszne, a już w przyszłym miesiącu skupimy się na apteczce niezbędnej podczas wakacyjnych wyjazdów. ✸

Podziel się wiedzą!