Uważaj na niezdrowe tworzywa sztuczne!

Podziel się wiedzą!

Plastik otacza nas wszędzie – są z niego zrobione butelki na napoje i kosmetyki, torby foliowe, opakowania czy sztućce. Tymczasem niektóre tworzywa sztuczne są niebezpieczne dla zdrowia – ich nazwy znajdują się na produktach. Jakich plastików unikać?

Nazwa: Politereftalan etylenu

Oznaczenie: PET lub PETE

Niebezpieczeństwo: Niskie

Nie zaburza gospodarki hormonalnej i nie zawiera związków rakotwórczych. Jest używany do produkcji opakowań kosmetycznych, butelek do napojów czy innych pojemników na żywność. Tworzywo nadaje się do recyklingu.

Nazwa: Polichlorek winylu

Oznaczenie: PVC

Niebezpieczeństwo: Wysokie

Wiele serów i mięs z hipermarketów jest zapakowanych w folię PVC. To niebezpieczne tworzywo – producenci dodają do niego plastyfikatory, które przenikają do żywności przy kontakcie. Ponadto w PVC występuje DEHP – to związek rakotwórczy.

Nazwa: Polipropylen

Oznaczenie: PP

Niebezpieczeństwo: Umiarkowane

Występuje w niektórych butelkach np. na ketchup oraz pojemnikach na jogurty. Podczas produkcji jest niebezpieczny, ale w produktach końcowych nie stwarza zagrożenia. Jego wadą jest słaba możliwość recyklingu.

Nazwa: Polietylen wysokiej gęstości

Oznaczenie: HDPE

Niebezpieczeństwo: Niskie

To bezpieczne tworzywo. Zwykle jest wykorzystywane w przypadku butelek na mleko, wodę, szampony, kosmetyki i soki, pojemników na jogurty czy torby spożywcze. Dobre do recyklingu.

Nazwa: Polietylen niskiej gęstości

Oznaczenie: LDPE

Niebezpieczeństwo: Umiarkowane

Można go znaleźć w torbach, w które zapakowany jest chleb oraz mrożonki. Nie udowodniono jego szkodliwości, ale trudno jest go poddać recyklingowi, co sprawia, że obciąża przyrodę.

Nazwa: Polistyren

Oznaczenie: PS

Niebezpieczeństwo: Wysokie

Podczas produkcji wykorzystywany jest benzen – to silny, rakotwórczy związek. Takie same właściwości ma butadien i styren, które można znaleźć w tym tworzywie. Strukturą przypomina styropian, z polistyrenu produkuje się kubki, niektóre zabawki oraz izolację piankową. Lepiej go unikać, zatruwa przyrodę i nie nadaje się do recyklingu.

Nazwa: Inne (zwykle poliwęglan)

Oznaczenie:

Niebezpieczeństwo: Wysokie

Tego typu tworzywa trafiają do butelek dla niemowląt, plastikowych sztućców, pojemników, a nawet puszek. Wykorzystywany bifenyl-A został wynaleziony w latach 30’ ubiegłego wieku, dziś wiadomo, że zakłóca gospodarkę hormonalną. Może odkładać się w żywności, z którą ma kontakt. ❅

Podziel się wiedzą!