Uważaj na niezdrowe tworzywa sztuczne!

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Plastik otacza nas wszędzie – są z niego zrobione butelki na napoje i kosmetyki, torby foliowe, opakowania czy sztućce. Tymczasem niektóre tworzywa sztuczne są niebezpieczne dla zdrowia – ich nazwy znajdują się na produktach. Jakich plastików unikać?

Nazwa: Politereftalan etylenu

Oznaczenie: PET lub PETE

Niebezpieczeństwo: Niskie

Nie zaburza gospodarki hormonalnej i nie zawiera związków rakotwórczych. Jest używany do produkcji opakowań kosmetycznych, butelek do napojów czy innych pojemników na żywność. Tworzywo nadaje się do recyklingu.

Nazwa: Polichlorek winylu

Oznaczenie: PVC

Niebezpieczeństwo: Wysokie

Wiele serów i mięs z hipermarketów jest zapakowanych w folię PVC. To niebezpieczne tworzywo – producenci dodają do niego plastyfikatory, które przenikają do żywności przy kontakcie. Ponadto w PVC występuje DEHP – to związek rakotwórczy.

Nazwa: Polipropylen

Oznaczenie: PP

Niebezpieczeństwo: Umiarkowane

Występuje w niektórych butelkach np. na ketchup oraz pojemnikach na jogurty. Podczas produkcji jest niebezpieczny, ale w produktach końcowych nie stwarza zagrożenia. Jego wadą jest słaba możliwość recyklingu.

Nazwa: Polietylen wysokiej gęstości


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Oznaczenie: HDPE

Niebezpieczeństwo: Niskie

To bezpieczne tworzywo. Zwykle jest wykorzystywane w przypadku butelek na mleko, wodę, szampony, kosmetyki i soki, pojemników na jogurty czy torby spożywcze. Dobre do recyklingu.

Nazwa: Polietylen niskiej gęstości

Oznaczenie: LDPE

Niebezpieczeństwo: Umiarkowane

Można go znaleźć w torbach, w które zapakowany jest chleb oraz mrożonki. Nie udowodniono jego szkodliwości, ale trudno jest go poddać recyklingowi, co sprawia, że obciąża przyrodę.

Nazwa: Polistyren

Oznaczenie: PS

Niebezpieczeństwo: Wysokie

Podczas produkcji wykorzystywany jest benzen – to silny, rakotwórczy związek. Takie same właściwości ma butadien i styren, które można znaleźć w tym tworzywie. Strukturą przypomina styropian, z polistyrenu produkuje się kubki, niektóre zabawki oraz izolację piankową. Lepiej go unikać, zatruwa przyrodę i nie nadaje się do recyklingu.

Nazwa: Inne (zwykle poliwęglan)

Oznaczenie:

Niebezpieczeństwo: Wysokie

Tego typu tworzywa trafiają do butelek dla niemowląt, plastikowych sztućców, pojemników, a nawet puszek. Wykorzystywany bifenyl-A został wynaleziony w latach 30’ ubiegłego wieku, dziś wiadomo, że zakłóca gospodarkę hormonalną. Może odkładać się w żywności, z którą ma kontakt. ❅

Podziel się wiedzą!