Plastik otacza nas wszędzie – są z niego zrobione butelki na napoje i kosmetyki, torby foliowe, opakowania czy sztućce. Tymczasem niektóre tworzywa sztuczne są niebezpieczne dla zdrowia – ich nazwy znajdują się na produktach. Jakich plastików unikać?
Nazwa: Politereftalan etylenu
Oznaczenie: PET lub PETE
Niebezpieczeństwo: Niskie
Nie zaburza gospodarki hormonalnej i nie zawiera związków rakotwórczych. Jest używany do produkcji opakowań kosmetycznych, butelek do napojów czy innych pojemników na żywność. Tworzywo nadaje się do recyklingu.
Nazwa: Polichlorek winylu
Oznaczenie: PVC
Niebezpieczeństwo: Wysokie
Wiele serów i mięs z hipermarketów jest zapakowanych w folię PVC. To niebezpieczne tworzywo – producenci dodają do niego plastyfikatory, które przenikają do żywności przy kontakcie. Ponadto w PVC występuje DEHP – to związek rakotwórczy.
Nazwa: Polipropylen
Oznaczenie: PP
Niebezpieczeństwo: Umiarkowane
Występuje w niektórych butelkach np. na ketchup oraz pojemnikach na jogurty. Podczas produkcji jest niebezpieczny, ale w produktach końcowych nie stwarza zagrożenia. Jego wadą jest słaba możliwość recyklingu.
Nazwa: Polietylen wysokiej gęstości
Oznaczenie: HDPE
Niebezpieczeństwo: Niskie
To bezpieczne tworzywo. Zwykle jest wykorzystywane w przypadku butelek na mleko, wodę, szampony, kosmetyki i soki, pojemników na jogurty czy torby spożywcze. Dobre do recyklingu.
Nazwa: Polietylen niskiej gęstości
Oznaczenie: LDPE
Niebezpieczeństwo: Umiarkowane
Można go znaleźć w torbach, w które zapakowany jest chleb oraz mrożonki. Nie udowodniono jego szkodliwości, ale trudno jest go poddać recyklingowi, co sprawia, że obciąża przyrodę.
Nazwa: Polistyren
Oznaczenie: PS
Niebezpieczeństwo: Wysokie
Podczas produkcji wykorzystywany jest benzen – to silny, rakotwórczy związek. Takie same właściwości ma butadien i styren, które można znaleźć w tym tworzywie. Strukturą przypomina styropian, z polistyrenu produkuje się kubki, niektóre zabawki oraz izolację piankową. Lepiej go unikać, zatruwa przyrodę i nie nadaje się do recyklingu.
Nazwa: Inne (zwykle poliwęglan)
Oznaczenie: –
Niebezpieczeństwo: Wysokie
Tego typu tworzywa trafiają do butelek dla niemowląt, plastikowych sztućców, pojemników, a nawet puszek. Wykorzystywany bifenyl-A został wynaleziony w latach 30’ ubiegłego wieku, dziś wiadomo, że zakłóca gospodarkę hormonalną. Może odkładać się w żywności, z którą ma kontakt. ❅
