Ujarzmij nerki i stawy

Podziel się wiedzą!

Układ moczowy i narząd ruchu potrafią sprawiać problemy, a wtedy komfort życia wyraźnie się pogarsza. Na szczęście na wszystko znajdzie się sposób. Co zrobić, by zachować zdrowie?

Problemy z nerkami najczęściej objawiają się bólem z tyłu pleców. Przyczyn może być wiele, a skutki niewydolności potrafią doprowadzić do trudności w oddawaniu moczu, rwy kulszowej, a nawet bólów reumatycznych i artretyzmu. W zadbaniu o nerki i układ moczowy pomoże ograniczenie złych nawyków. Częste palenie papierosów, intensywne solenie potraw, czy picie twardej wody sprzyjają kamicy nerkowej. Z kolei w oczyszczeniu organizmu i odciążeniu układu moczowego świetnie sprawdzi się krótka dieta wegetariańska z małą ilością białka zwierzęcego. Dzięki niej szkodliwe produkty przemiany materii szybciej zostaną usunięte. Można wspomóc się również darami natury – ziołami i owocami. W aptekach jest wiele preparatów, które wykorzystują działanie naturalnych składników.

Żurawina

Zawiera mnóstwo witamin, składników mineralnych i błonnika. Świetnie sprawdza się we wspomaganiu pracy układu moczowego, w tym nerek. Jej działanie jest jednak znacznie szersze. Zwalcza infekcje pęcherza i nie tylko. Ponadto zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Dzięki ograniczeniu namnażania bakterii pomaga utrzymać układ moczowy w dobrej formie.

Rozmaryn

Jest dobrze znany w medycynie ludowej. Wszystko dzięki jego wszechstronnym właściwościom, dlatego warto włączyć tą przyprawę do codziennej diety. Rozmaryn ma działanie moczopędne i pomaga w oczyszczeniu organizmu. Chroni m.in. układ moczowy przed drobnoustrojami oraz nowotworami – posiada właściwości przeciwzapalne i jest silnym antyoksydantem. 

Czarny bez

Świeże owoce czarnego bzu są trujące, ale wysuszone lub poddane obróbce potrafią zdziałać cuda. Do celów leczniczych wykorzystywane są też kwiaty. Czarny bez zawiera wiele witamin i soli mineralnych. Posiada lekkie działanie przeczyszczające i moczopędne, dzięki czemu reguluje trawienie oraz pomaga w przypadku problemów z nerkami. Dzięki niemu organizm szybciej pozbywa się toksyn.

Obok nieprawidłowego funkcjonowania układu moczowego, częste oraz męczące są również wszelkie dysfunkcje narządu ruchu – skarży się na nie nawet 75% pacjentów. Bóle stawów, mięśni oraz nerwobóle są związane przede wszystkim z uszkodzeniami i zwyrodnieniami, niestety niewiele osób radzi się specjalistów. Na odpowiedni stan kości i stawów świetnie wpływa zbilansowana dieta bogata w witaminę A, E, C, a także selen oraz kwasy omega-3. Przy okazji warto zainwestować w tak błahą rzecz jak wygodny materac do spania. Wsparcie przyniosą również zdobycze natury, które wykorzystują niektóre preparaty apteczne.

Kora cynamonowca

Dobroczynne możliwości cynamonu są znane od lat i nie sposób je wszystkie opisać. Prócz wspomagania  pracy układu pokarmowego, cynamon zaleca się w przypadku bólów mięśni oraz nerwobólów. Posiada właściwości przeciwzapalne i znieczulające. Przy okazji bardzo skutecznie likwiduje wolne rodniki.

Lukrecja gładka

Wykazuje działania przeciwzapalne, przeciwreumatyczne i przeciwartertyczne. Jest bardzo często wykorzystywana w fitoterapii. Zapobiega powstawaniu wolnych rodników oraz sprawdza się w terapii chorób autoimmunologicznych, czyli np. w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Jej działanie jest bardzo mocne, dlatego trzeba uważać z dawkowaniem.

Właściwości ziół łączą preparaty dostępne w aptekach. W zielarniach można znaleźć przetwory i herbaty, które warto włączyć do codziennej diety, by zachować układ moczowy i narząd ruchu w dobrej formie. W końcu lepiej dmuchać na zimne. ✿

Podziel się wiedzą!