Twój język prawdę Ci powie!

Podziel się wiedzą!

Martwisz się o swoje zdrowie? Tak naprawdę wstępną diagnozę może Ci postawić język. Sprawdź jak wygląda i rozszyfruj jego przekaz. Być może Twój własny organizm chce Ci coś powiedzieć?

Zwykle język ma różowy kolor, ale czasami mogą się na nim pojawić różne odchylenia od normy – plamy, przebarwienia lub bruzdy. Nic nie dzieje się z przypadku, bowiem zmiana wyglądu języka może oznaczać zdrowotne problemy. Nie każda odmienność jest jednak powodem do obaw.

Białe plamy

Zazwyczaj oznaczają przerost drożdży lub pleśniawkę w jamie ustnej. Na początek myj język pastą regularnie przez tydzień – po tym czasie wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli tak się jednak nie stanie, trzeba udać się do specjalisty po leki przeciwgrzybicze. 

„Meszek” z czarnymi plamami

W tym przypadku przyczyn takiego stanu może być wiele: infekcja drożdżami, cukrzyca, zażywane leki lub po prostu zła higiena jamy ustnej. Pomoc specjalisty nie będzie potrzebna – czyść język zbierakami, a czarne plamy znikną. Lepiej jednak przebadać się pod kątem innych chorób. 

Czerwono-białe plamy

To nic groźnego. Takie wybarwienia wskazują miejsca, w których degradacji uległy kubki smakowe. To normalne zjawisko i nie wymaga leczenia.

Zaczerwienienie

Masz niedobór kwasu foliowego, witaminy B12 lub żelaza. Czasami język przybiera też taki wygląd pod wpływem gorączki i stresu. Czerwone wybarwienie wskazuje ogólny stan zdrowia, który w łatwy sposób można okiełznać – wystarczy dobrać w aptece odpowiednie suplementy, by uzupełnić niedobory.

Podłużne pasy

Przyczyną zwykle jest system immunologiczny i często wskazuje na stan zapalny spowodowany liszajem. Dbaj o higienę jamy ustnej i unikaj produktów drażniących (papierosy, alkohol). Obserwuj język, ponieważ nieleczony liszaj może być przyczyną zachorowania na raka.

Nierówna krawędź na końcu języka

To nic groźnego – po prostu podczas snu nieświadomie napierasz językiem na zęby, które odbijają się na jego końcu. Po jakimś czasie nierówna krawędź zanika samoczynnie.

Guzki

Taka narośl zwykle jest objawem choroby wrzodowej lub różnorakich obrzęków, które powoduje stres, palenie tytoniu lub alkohol. Pomoże je wyeliminować żucie liści mięty, płukanki z solą oraz unikanie płynnego, zimnego pożywienia (np. jogurtów). Przyczyną guzków może być jednak również rak lub wirus opryszczki. ❀

Podziel się wiedzą!