Trądzik różowaty w Lecie

Podziel się wiedzą!

Trądzik różowaty jest trudnym do opanowania stanem zapalnym  skóry,  który często objawia się poprzez przejściowe zwiększenie zaczerwienienia, grudki na nosie i policzkach, a także rozszerzone naczynia krwionośne. Ten problem jest uciążliwy o każdej porze roku, ale zdecydowanie najbardziej dokucza w lecie. przebywanie na słońcu potęguje miejscowy stan zapalny. Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym podczas nadchodzących upałów?

Każdy powinien uważać na promieniowanie UV, ale ludzie zmagający się z trądzikiem różowatym są szczególnie podatni. Potwierdzają to też eksperci.

– Trądzik różowaty powoduje zaczerwienienia, które mogą zostać spotęgowane w wyniku upałów, spożywania ostrych potraw, alkoholu, wykonywania obciążających ćwiczeń i stresu – wyjaśnia w rozmowie J. Fenton, doktor nauk medycznych, specjalista dermatolog z Schweiger Dermatology Group.

Właśnie dlatego należy zachować ostrożność choćby podczas zajęć ruchowych na świeżym powietrzu. Jeśli trądzik różowaty jest problemem, ominięcie słońca podczas joggingu czy jogi może być trudne.

Wymowne badania

Instytucja National Rosacea Society przeprowadziła ankietę wśród 431 osób z trądzikiem różowatym i stwierdziła, że 80% osób zauważyło, że spędzanie czasu w słońcu podczas upalnych dni wyraźnie pogorszyło ich stan skóry oraz spotęgowało problem. To przykra wiadomość, szczególnie na tle zbliżającego się lata. Ale jest też druga strona medalu.

Jak się chronić?

Inne badanie wykazało, że 88% uczestników testów organizowanych przez National Rosacea Society dostrzegło, że krem przeciwsłoneczny pomógł im zmniejszyć rozległość zapalenia, którego doświadczają. Specjaliści twierdzą, że najlepiej sięgnąć po krem z naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, czyli np. dwutlenkiem tytanu (w składzie oznaczonym jako Titanium Dioxide). Dlaczego? Jest wyjątkowo łagodny dla skóry i skuteczny. Tworząc delikatną warstwę, taki filtr zapewnia fizyczną barierę, która odbija słońce i redukuje dokuczliwość trądziku różowatego. Im wyższe oznaczenie SPF, tym lepiej.

Alternatywnie w niektórych kosmetykach mogą być też używane chemiczne składniki aktywne, takie jak awobenzon, oktoksoksylan czy oktokrylen, które zamiast odbijać, absorbują promieniowanie UV, chroniąc w ten sposób skórę. Niestety takie filtry w kremach to zły wybór w przypadku trądziku różowatego – mogą powodować podrażnienia.

Krem to nie wszystko

Oprócz dobrania odpowiedniego kremu z filtrem UV, warto także praktykować zdrowe zasady ochrony przeciwsłonecznej:

  • upewnij się, że nakładasz krem co około 2h,
  • w przypadku stwierdzonych oparzeń i podrażnień unikaj dalszej ekspozycji na słońce,
  • utrzymuj wysoki poziom nawodnienia skóry (odpowiednie składniki aktywne nawilżające oraz łagodzące znajdują się w dobrych preparatach pielęgnacyjnych dla cery z trądzikiem różowatym).

W tej chwili nadal nie ma lekarstwa na trądzik różowaty. Geneza tego stanu wciąż jest owiana tajemnicą, pomimo zrozumienia czynników wyzwalających. Na szczęście objawy tego problemu można skutecznie ograniczać. Przede wszystkim pozostaje uważać na ostre potrawy, unikać alkoholu i zabezpieczać się przed słońcem dedykowanymi produktami. Z tą wiedzą lato nie będzie straszne. ✿

Podziel się wiedzą!