Tego nie wiesz o UVA i UVB!

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Pochmurne dni w końcu powoli są wypierane przez słońce. Jednak wiosenna aura, mimo uroku, niesie ze sobą niebezpieczeństwo w postaci promieniowania UVA oraz UVB.

Ultrafioletowe promieniowanie słoneczne typu A nazywane jest długofalowym, a typu B – krótkofalowym. Kiedyś uważano, że jedynie UVB jest szkodliwe dla skóry, ale dzisiaj wiadomo, że wiele uszkodzeń powoduje również UVA, dlatego tak ważne jest korzystanie z kosmetyków z filtrem nawet podczas spacerów po mieście, szczególnie w pełnym słońcu. UVA i UVB przenikają z kosmosu do atmosfery i wywołują przedwczesne starzenie się skóry, upośledzają układ odpornościowy oraz uszkadzają DNA, wywołując raka. Co warto wiedzieć o tych typach promieniowania?

UVA

Jesteśmy narażeni na bardzo duże ilości promieniowania w ciągu całego życia, dlatego konieczna jest odpowiednia ochrona skóry, szczególnie przed UVA. Ten typ promieniowania to aż 95% całego, które dociera do powierzchni Ziemi. Jest mniej intensywne od UVB ale za to zdecydowanie bardziej powszechne. Trzeba pamiętać, że NIE występuje wyłącznie w dni słonecznie – skutecznie przenika przez chmury i szkło, przez co oddziałuje na skórę codziennie, niszcząc ją. Właśnie dlatego przypadki nowotworów skóry zdarzają się często na lewej ręce zawodowych kierowców, która sąsiaduje z bocznym oknem drzwi:

 • UVA przenika do skóry głębiej, niż UVB
 • Odgrywa istotną rolę w procesie fotostarzenia skóry objawiającego się jej marszczeniem
 • Uszkadza keratynocyty w warstwie podstawnej naskórka, gdzie zazwyczaj rozwija się czerniak
 • Odpowiada za efekt opalania się skóry (trwała opalenizna wynika z uszkodzenia DNA prowadzącego do ciemniejszego odcienia)
 • Źródłem UVA są również solaria, które emitują nawet 12x więcej tego promieniowania, niż słońce
 • Młodzież korzystająca z solariów zwiększa szanse zachorowania na raka skóry o 75%
 • Systematyczne korzystanie z solarium 2,5x zwiększa szanse zachorowania na raka płaskonabłonkowego i 1,5x na podstawnonabłonkowego

UVB

Oddziałuje na skórę w nieco inny sposób, niż UVA, co nie znaczy, że jest mniej szkodliwe. Przez lata to właśnie UVB było uznawane za źródło problemów skórnych:

 • Odpowiada za charakterystyczne zaczerwienienie skóry po opalaniu oraz oparzenia słoneczne
 • Ma tendencję do uszkadzania górnych warstw skóry
 • Odpowiada za proces opalania oraz fotostarzenia
 • Intensywność promieniowania UVB, w przeciwieństwie do UVA, zależy od pory dnia, lokalizacji oraz sezonu. Najbardziej szkodliwe jest w lecie podczas pełnego słońca
 • Największe dawki UVB docierają do powierzchni Ziemi między godziną 10:00 a 16:00 w okresie kwiecień-październik
 • Nie przenika przez szkło ale szkodzi na dużych wysokościach (szczególnie w górach) i odbija się od śniegu

Przed promieniowaniem UV trzeba chronić się przez cały rok. Absolutną podstawą jest stosowanie kremów lub olejków z filtrem SPF miniumum 30 (w praktyce taki filtr oznacza, że 1/30 promieniowania dociera do skóry – im wyższy filtr, tym lepiej). Ponadto w samochodach i budynkach można stosować specjalnie folie na oknach, unikać pastelowego ubioru, które słabo chroni ciało oraz oczywiście wykorzystywać czapki oraz okulary z filtrem. ❀

Podziel się wiedzą!