Tajniki bezpiecznego przebywania na słońcu

Podziel się wiedzą!

Myślisz, że dobrze zabezpieczasz się przed promieniowaniem słonecznym, ponieważ pamiętasz o stosowaniu kremu z filtrem i unikaniu słońca w godzinach szczytu? To rzadko wystarcza, a dermatolodzy alarmują o poważnych brakach w planie ochrony skóry latem. O co zadbać, by być bezpiecznym?

Niepoprawne zabezpieczenie skóry w lecie może znacząco podnieść ryzyko oparzeń oraz zachorowania na raka skóry. Okazuje się, że w wielu przypadkach wdrażana ochrona przed promieniowaniem słonecznym ma poważne uchybienia, które dla własnego bezpieczeństwa jak najszybciej należy zneutralizować. Oto najczęstsze błędy wskazywane przez dermatologów.

Uważaj na okna

Czujesz się bezpiecznie jadąc w słońcu samochodem, bo przebywasz wewnątrz? Nawet, gdy wszystkie okna są zamknięte, narażasz się na działanie promieniowania. Samochodowe szyby filtrują tylko promieniowanie UVB – przez to nie ulegniesz poparzeniu. Jednak UVA zatrzymuje jedynie przednia szyba niektórych modeli, dlatego istnieje ryzyko pozornie niewidocznych uszkodzeń pod powierzchnią skóry, prowadzących do fotostarzenia. Podczas jazdy autem niezbędne jest zabezpieczenie odkrytych fragmentów ciała za pomocą kremu z filtrem.

Niebezpieczne błyszczyki do ust

Błyszczyki są modne i ładnie wyglądają na ustach szczególnie latem, w promieniach słońca. Niestety, bardzo rzadko zawierają filtr SPF – są jedynie ozdobą. Są niebezpieczne, ponieważ ich błyszczące formuły działają jak czyste oleje – zwiększają penetrację światła sprawiając, że skóra staje się bardziej podatna na promieniowanie, powstawanie piegów, itp.

Nie zapominaj o skórze głowy

Wszystkie rodzaje raka skóry mogą rozwijać się na skórze głowy. Dodatkowo czerniaki potrafią być tam bardzo agresywne ze względu na bogaty dopływ krwi oraz liczne kanały limfatyczne, które sprzyjają przerzutom. Zmieniaj miejsce rozdzielania włosów, aby eksponować różne fragmenty skóry oraz chroń wrażliwe obszary za pomocą specjalnego spray’u z filtrem do skóry głowy.

Nie zmieniaj ochrony przeciwsłonecznej na cień

To nic nie da, ponieważ od 50 do nawet 95% promieni słonecznych odbija się od piasku lub wody i oddziałuje na Twoją skórę, nawet jeśli przebywasz w cieniu. Chmury również blokują jedynie 20% promieniowania. Krem z filtrem to jedyna słuszna ochrona. W składzie najlepiej szukać jednego z 16 skutecznych składników spełniających rolę filtra przeciwsłonecznego. Najpopularniejsze to dwutlenek tytanu, tlenek cynku, a także niedawno zatwierdzony Mexoryl SX. Krem najlepiej nakładać co około 2h podczas spacerów lub po każdym kontakcie skóry z wodą. Warto też odpowiednio dobrać poziom ochrony. SPF 15 chroni przed 93% promieniowania UV, SPF 30 – przed 97%, a SPF 50 – 98%. Kosmetologia poszła na przód, dlatego na rynku można już znaleźć wyroby medyczne z oznaczeniem SPF 100+, które gwarantują ekstremalnie wysoki stopień zabezpieczenia przed słońcem, blokując różne typy promieniowania:

  • UVA – to 95% całego promieniowania ultrafioletowego docierającego do ziemi. Jest bardzo zdradliwe, ponieważ wnika głęboko w skórę i może uszkodzić komórki, co prowadzi do katastrofalnych skutków, nie wywołując objawów bólowych (np. nowotwory),
  • UVB – stanowi 5% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do ziemi. Jest zatrzymywane przez chmury i szkło, wnika jednak w naskórek. Wysokoenergetyczne promienie UVB odpowiada za opalanie się, ale także za oparzenia słoneczne i reakcje alergiczne,
  • HEV – penetruje skórę głębiej niż promienie UV, uszkadzając DNA komórek i przyspieszając fotostarzenie skóry,
  • IR – wnika najgłębiej w skórę, gdzie ma działanie angiogenne, podnoszące temperaturę i przyspieszające starzenie.

Na odpowiednie zabezpieczenie skóry za pomocą kremu z filtrem powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia nieczerniakowych nowotworów, rogowacenia, immunosupresji, z jasną karnacją, poparzeniami słonecznymi, alergiami i skórą delikatną oraz wrażliwą. Skuteczna ochrona w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem to gwarancja bezpiecznych wakacji i obcowania ze słońcem. ✴︎

Podziel się wiedzą!