Tajemniczy zegar cukrowy

Podziel się wiedzą!

Istnieje związek pomiędzy ilością snu a poziomem cukru we krwi. Ta zależność ma wpływ na jakość odpoczynku w nocy, Twoją wagę, a nawet stan zdrowia – osoby budzące się w określonym przedziale godzinowym lub śpiący mniej niż 4h na dobę mogą mieć nawet stan przedcukrzycowy! Co warto wiedzieć o takim „wbudowanym zegarze”?

Wysoki poziom cukru we krwi jest niebezpieczny, choć może nie być przypadkowy – często stanowi skutek przerywanego snu niskiej jakości. Z powodu złego odżywiania w ciągu dnia, w nocy coraz częstsze staną się wizyty w toalecie, ponieważ nerki będą chciały pozbyć się nadmiaru nagromadzonego cukru z organizmu. Odpowiednio zbilansowany cukier powinien być źródłem energii rano, tymczasem tłuszcze są rozkładane powoli przez całą noc – gdy glukoza zostanie wyrzucona w nocy z organizmu, rano brakuje energii i w ciągu dnia mogą pojawić się problemy z koncentracją, zmęczenie oraz złe samopoczucie. Co ciekawe – człowiek zaczyna wtedy ponownie podjadać by uzupełnić powstałe niedobory cukru, których organizm „w panice” pozbył się noc wcześniej, co często skutkuje przybieraniem na wadze i ponownie zbyt dużą ilością glukozy w organizmie. Teraz łatwo dostrzec, że koło się zamyka. Ponownie pojawiają się problemy ze snem, ponieważ dostarczona ilość cukru jest zbyt duża, a na dłuższą metę taki tryb życia może po prostu wywołać cukrzycę typu 2. W takim razie jak skutecznie zapanować nad zegarem cukrowym, by sen i odżywianie wróciły do normy? 

Na początek zacznij od unikania źródeł światła niebieskiego 1-3h przed snem (telewizor, komputer, telefon). Zamiast tego lepsza będzie książka. Przed pójściem spać postaw też na zdrową i kaloryczną przekąskę tłuszczową – wysoki poziom kwasów tłuszczowych może sztucznie „odwrócić uwagę” organizmu od rozkładu cukrów w nocy, dzięki czemu glukoza pozostanie w formie rezerwy na poranek i w ciągu dnia łatwiej będzie można zapanować nad odpowiednim odżywianiem. Nie przesadzaj też z węglowodanami w ciągu dnia. Kluczem do sukcesu jest jednak zgranie trybu życia z wewnętrznym zegarem cukrowym.

20:00 – 22:00

Organizm powoli przygotowuje się do snu. Ciśnienie krwi po kolacji podnosi się, po czym spada, co rozluźnia ciało – warto znaleźć się w łóżku około 21:00-23:00.

23:00

Jeśli nie jesteś jeszcze w łóżku, organizm ponownie przestawia się na chwilową aktywność – wyrzuca kortyzol, sięga po zmagazynowany w ciągu dnia cukier, który powinien być zużyty następnego ranka i dostajesz zastrzyk energii. To nie jest porządane zjawisko.

00:00 – 4:00

W tym czasie poziom kortyzolu zaczyna spadać i osiąga poziom najniższy. Jeśli masz tendencję przebudzania się o tej porze, od razu sięgnij po przekąskę białkową lub tłuszczową przed powrotem do łóżka. W ten sposób zapewnisz organizmowi „zajęcie” do rana i ocalisz zasoby cukrowe niezbędne na poranek.

08:00

Poziom kortyzolu osiąga najwyższy poziom, organizm sięga po zasoby cukrowe, a Ty jesteś gotowy do działania. Jeśli poziom cukru jest zbyt niski – szybko odczujesz zmęczenie i zaczniesz podjadać w ciągu dnia. ❅

Podziel się wiedzą!