Tajemniczy zegar cukrowy

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Istnieje związek pomiędzy ilością snu a poziomem cukru we krwi. Ta zależność ma wpływ na jakość odpoczynku w nocy, Twoją wagę, a nawet stan zdrowia – osoby budzące się w określonym przedziale godzinowym lub śpiący mniej niż 4h na dobę mogą mieć nawet stan przedcukrzycowy! Co warto wiedzieć o takim „wbudowanym zegarze”?

Wysoki poziom cukru we krwi jest niebezpieczny, choć może nie być przypadkowy – często stanowi skutek przerywanego snu niskiej jakości. Z powodu złego odżywiania w ciągu dnia, w nocy coraz częstsze staną się wizyty w toalecie, ponieważ nerki będą chciały pozbyć się nadmiaru nagromadzonego cukru z organizmu. Odpowiednio zbilansowany cukier powinien być źródłem energii rano, tymczasem tłuszcze są rozkładane powoli przez całą noc – gdy glukoza zostanie wyrzucona w nocy z organizmu, rano brakuje energii i w ciągu dnia mogą pojawić się problemy z koncentracją, zmęczenie oraz złe samopoczucie. Co ciekawe – człowiek zaczyna wtedy ponownie podjadać by uzupełnić powstałe niedobory cukru, których organizm „w panice” pozbył się noc wcześniej, co często skutkuje przybieraniem na wadze i ponownie zbyt dużą ilością glukozy w organizmie. Teraz łatwo dostrzec, że koło się zamyka. Ponownie pojawiają się problemy ze snem, ponieważ dostarczona ilość cukru jest zbyt duża, a na dłuższą metę taki tryb życia może po prostu wywołać cukrzycę typu 2. W takim razie jak skutecznie zapanować nad zegarem cukrowym, by sen i odżywianie wróciły do normy? 

Na początek zacznij od unikania źródeł światła niebieskiego 1-3h przed snem (telewizor, komputer, telefon). Zamiast tego lepsza będzie książka. Przed pójściem spać postaw też na zdrową i kaloryczną przekąskę tłuszczową – wysoki poziom kwasów tłuszczowych może sztucznie „odwrócić uwagę” organizmu od rozkładu cukrów w nocy, dzięki czemu glukoza pozostanie w formie rezerwy na poranek i w ciągu dnia łatwiej będzie można zapanować nad odpowiednim odżywianiem. Nie przesadzaj też z węglowodanami w ciągu dnia. Kluczem do sukcesu jest jednak zgranie trybu życia z wewnętrznym zegarem cukrowym.

20:00 – 22:00

Organizm powoli przygotowuje się do snu. Ciśnienie krwi po kolacji podnosi się, po czym spada, co rozluźnia ciało – warto znaleźć się w łóżku około 21:00-23:00.


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

23:00

Jeśli nie jesteś jeszcze w łóżku, organizm ponownie przestawia się na chwilową aktywność – wyrzuca kortyzol, sięga po zmagazynowany w ciągu dnia cukier, który powinien być zużyty następnego ranka i dostajesz zastrzyk energii. To nie jest porządane zjawisko.

00:00 – 4:00

W tym czasie poziom kortyzolu zaczyna spadać i osiąga poziom najniższy. Jeśli masz tendencję przebudzania się o tej porze, od razu sięgnij po przekąskę białkową lub tłuszczową przed powrotem do łóżka. W ten sposób zapewnisz organizmowi „zajęcie” do rana i ocalisz zasoby cukrowe niezbędne na poranek.

08:00

Poziom kortyzolu osiąga najwyższy poziom, organizm sięga po zasoby cukrowe, a Ty jesteś gotowy do działania. Jeśli poziom cukru jest zbyt niski – szybko odczujesz zmęczenie i zaczniesz podjadać w ciągu dnia. ❅

Podziel się wiedzą!