Sztuka przechodzenia na emeryturę

Podziel się wiedzą!

 

Czas emerytury zwykle  kojarzy się nam  z okresem ciszy, swobody i spokoju. Znane jest powiedzenie: ”życie zaczyna się na emeryturze”. Jednak, żeby w pełni cieszyć się życiem na emeryturze i żeby móc korzystać z wielu jego dziedzin, realizować pasje, spełniać marzenia, trzeba się do tej emerytury  przygotować już na wiele lat przed jej terminem. Przygotowanie do emerytury rozważmy w kilku aspektach.

Pierwszy ważny aspekt –  zapewnij sobie niezależność finansową. Aby  móc korzystać z życia, zwiedzać, podróżować, trzeba mieć dostatek finansowy. Już wtedy, gdy jesteś jeszcze młodym człowiekiem i emerytura jest  dla ciebie tak odległa, jak koniec świata, pomyśl o tym, że każdy przepracowany miesiąc z rzetelnie odprowadzonymi składkami emerytalnymi, wpływa na wysokość twojej  emerytury. Gdy dzieci są już ”na swoim”, odkładaj nawet niewielkie kwoty. Zaoszczędzisz pewien fundusz na czas emerytury.  

Drugi aspekt – odpowiednio wcześniej zaplanuj, co będziesz robić na emeryturze. Przeanalizuj swój stosunek do własnej pracy zawodowej. Jeżeli żyjesz swoją pracą i nie wyobrażasz sobie życia bez niej, traktujesz ją jako główny obszar samorealizacji, przy tym należysz do ludzi inteligentnych, twórczych, zajmujesz ważną pozycję w pracy, nagłe przerwanie tego, będzie dla ciebie ciosem. Tacy ludzie często popadają w depresję. W takiej sytuacji nie powinieneś całkowicie rozstawać się z tym, co było treścią twojego życia. Zostaw sobie możliwość kontynuowania twojego zajęcia. Namiastkę, w jakimś zakresie, choćby  jeden, dwa razy w tygodniu, zanim odnajdziesz się w innym zajęciu, niż praca zawodowa.

Jeżeli natomiast do swojej pracy masz stosunek lojalny, nie angażowałeś się w nią całą duszą, poza pracą miałeś inne zainteresowania, z przejściem na emeryturę łatwo się pogodzisz. Potraktujesz ją, jako moment wyczekiwany,  jako ”odzyskanie raju utraconego”. Będziesz się realizował w sferach swoich innych zainteresowań. 

Jeszcze inaczej potraktujesz emeryturę, gdy do swojej pracy zawodowej masz katorżniczy stosunek, traktujesz ją tylko jako wymuszone źródło zarobku, nie masz żadnych zainteresowań ani zawodowych, ani pozazawodowych, uważasz, że dosyć się napracowałeś i nie zamierzasz więcej, przejście na emeryturę nie spowoduje u ciebie stresu psychicznego. Jednak nadmiar wolnego czasu, z którym nie wiadomo co zrobić, brak bodźców do działania, osiadanie tylko w leniwym wypoczywaniu, bezczynność,  spowoduje u ciebie zgnuśnienie, niedołęstwo i powolne zapadanie na zdrowiu.

Kolejny aspekt, to nasz stosunek do starości.  Emerytury boimy się, bo często kojarzy się nam ze starością. Obawiamy się świata, który nie akceptuje starości. Starości jednak nie unikniemy, chyba że umrzemy za młodu. Potraktuj starość jako zadanie, które należy podjąć i  wykonać. Wykonać godnie z pożytkiem dla siebie i dla innych. Niech starzenie się będzie dla ciebie sztuką  dojrzewania na wszystkich płaszczyznach twojego życia.  Aby starość była szczęśliwa, powinna być aktywna, otwarta na bliskich, na ludzi, wypełniona zajęciami, które będą dla ciebie źródłem radości i siły. ✸

Artykuł czytelnika

autor: Krystyna Pietryka

Podziel się wiedzą!