Sztuczki przeciwko łuszczycy

Podziel się wiedzą!

Łuszczyca to bez wątpienia trudny przeciwnik. Charakterystyczne wykwity są spowodowane stanem autoimmunologicznym, łuszczycą nie można się zarazić. Ją się po prostu ma – niestety zdrowe osoby nie zawsze są tego świadome i często traktują chorych z dystansem. Mimo uciążliwości, nad tą chorobą można zapanować, a także wyciszyć jej objawy. W jaki sposób?

Wpuść trochę światła

– Promieniowanie UV odgrywa znaczą rolę w kontrolowaniu objawów łuszczycy – podkreśla prof McEvoy z Mayo Clinic w Rochester.

Dzieje się tak, ponieważ światło słoneczne osłabia białe krwinki gromadzące się w skórze, które odpowiadają za objawy łuszczycy. Badanie jeszcze w 2004 roku udowodniło zbawienny wpływ UV u 60% cho-rych.

Medytuj

Lub wykorzystaj inne sposoby, które pomogą Ci zredukować stres – bo to właśnie on jest jedną z przyczyn zaogniania objawów choroby.

Zadbaj o prawidłową masę ciała

To szczególnie ważne w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów. Pozbycie się zbędnego ciężaru odciąży nadwyrężone przez chorobę stawy.

Utrzymuj aktywność fizyczną

30 minut umiarkowanych ćwiczeń 5x w tygodniu (np. bieganie, aerobik) zmniejszyły objawy łuszczycy u 36% badanych. Przy okazji są też dobre dla układu krążenia.

Uważaj na niektóre leki

Niektóre leki mogą nasilać objawy choroby. Niewskazane jest zażywanie beta-blokerów (psychotropowe) oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli np. aspiryny. Warto też unikać leków sulfonamidowych, stosowanych choćby w przypadku zakażeń dróg moczowych, ze względu na interakcje z produktami przeciwko łuszczycy, które zawierają metotreksat.

Zrób porządek w szafie

Noszenie obcisłych ubrań to kiepski pomysł w przypadku osób chorych na łuszczycę – podrażniają skórę. Warto zaopatrzyć się w lekkie i oddychające tkaniny w upalne dni lub naturalne włókna w zimie.

Długa kąpiel niewskazana

Długi i gorący prysznic przesusza skórę. U osób z łuszczycą znacznie bezpieczniejszy będzie krótki i letni. Ponadto używaj specjalistycznych żeli do kąpieli, które regulują proces złuszczania, mają właściwości kojące, regenerujące oraz zmniejszające świąd. Dotyczy to nie tylko ciała, ale także pielęgnacji skóry głowy. W składzie produktów warto szukać np. ekstraktu z kory wierzby, mocznika, kwasu salicylowego czy betainy. Z kolei po kąpieli na lekko wilgotną skórę trzeba nanieść odpowiedni krem natłuszczający i przywracający odnowę naskórka. Wskazane są witaminy E i F, a także kwas salicylowy czy zmiękczający naskórek, antyseptyczny ichtiol.

Oczywiście niewskazane są papierosy i alkohol, warto też skorzystać z porad dietetyka, który pomoże ułożyć odpowiednią dietę. Dzięki tym kilku zasadom choroba będzie znacznie mniej uciążliwa. ✿

Podziel się wiedzą!