portrait einer lachenden älteren frau in der stadt

Sztuczki przeciw wypadaniu włosów

Podziel się wiedzą!

 

Problemy hormonalne, zaawansowany wiek lub stres nie służą włosom. Świat jednak poszedł do przodu i znalazł kilka sposobów na łysienie.

Najbardziej narażeni na łysienie są mężczyźni, choć przerzedzone włosy dotyczą często także kobiet. Przyczyny wypadania włosów mogą być naprawdę błahe. Co zrobić, by zachować bujną fryzurę?

Ogranicz stres

Łatwo powiedzieć – trudno zrobić. Jednak to właśnie stres może spowodować duże spustoszenia na głowie. Cykl życia włosów zostaje przez niego zaburzony, a winowajcą są najczęściej różne traumy – wypadek samochodowy, czy śmierć bliskiej osoby. Włosy zaczynają przerzedzać się zwykle po 3-6 miesiącach od stresującego zdarzenia.

Zadbaj o odpowiedni poziom witamin

Chodzi tutaj szczególnie o dwie witaminy – A oraz B. Zbyt wysoki poziom tej pierwszej sprzyja wypadaniu włosów. W taki sam sposób działa niedobór witaminy B. Proces tego typu łysienia jest odwracalny – wystarczy odpowiednio dopasować suplementację.

Zlikwiduj niedobór białka

Zarówno nadmiar białka, jak i jego niedobór ma kiepskie skutki. W przypadku zbyt niskiej ilości protein organizm zmienia niektóre procesy metaboliczne – z zamknięciem tempa wzrostu włosów włącznie. Takie zjawisko może się przydarzyć w czasie do 3 miesięcy od momentu spadku spożycia białka. Właśnie dlatego warto uważać podczas diety wegetariańskiej.

Wypróbuj preparaty doustne

Tani i naturalny jest skrzyp, który wzmacnia włosy. Mocniejsze i sprawdzone środki dostępne są już na receptę. Uznany został finasteryd, który sprawdza się w łysieniu typu męskiego – to składnik aktywny niektórych leków. Zatrzymuje wypadanie włosów oraz stymuluje ich wzrost poprzez blokowanie DHT – aktywnej formy testosteronu, odpowiedzialnej za obkurczanie się mieszków włosowych. Włosy zostają uwalniane na nowo, a skutki uboczne to obniżone libido.

Sprawdź preparaty do smarowania

W aptekach dostępne są również preparaty do stosowania miejscowego. Jednym ze związków stymulujących jest kopexil, który występuje pod nazwą aminexil. Szkielet tej substancji czynnej jest wykorzystywany w lekach przeciw nadciśnieniu. Koncern L’Oreal opracował nową formę cząsteczki, która jest bezpieczniejsza dla osób bez problemów z układem krążenia i która zwiększa przeżywalność mieszków włosowych. Dzięki temu liczba włosów w fazie wzrostowej przeważa nad tymi w fazie spoczynkowej. Substancją wykorzystywaną przeciw łysieniu jest również Minoksydyl, zalecany mężczyznom (u kobiet wyższe dawki mogą wywołać owłosienie w nieporządanych miejscach). Stosowany miejscowo zwiększa przepływ krwi w skórze głowy podczas łysienia androgennego, co ostatecznie pobudza porost włosów. Preparaty ze składnikami aktywnymi trzeba stosować regularnie – po odstawieniu łysienie powraca. 

Ogranicz stylizację włosów

Zbyt ciasne warkocze oraz agresywne preparaty do stylizacji osłabiają mieszki włosowe, co kończy się mniej bujną fryzurą. Ograniczenie czasu z lokówką i suszarką w dłoni, a także aplikowanie odżywek z reguły rozwiązuje problem.

Na trwałość włosów negatywnie działa również zbyt intensywne odchudzanie, a także procesy niezależne od nas – toczeń, wiek, zespół policystycznych jajników, czy też tzw. trichotillomania, czyli choroba o podłożu nerwowym, podczas której chorzy wyciągają sobie włosy z głowy. Objawia się przed 17 rokiem życia i częściej dotyczy kobiet. Co pomoże odzyskać bójną fryzurę? Na łysienie najskuteczniejsza jest tak naprawdę odpowiednia dieta, tryb życia oraz drobna pomoc ze strony farmakologii. ✸

Podziel się wiedzą!