Sztuczki przeciw skurczom

Podziel się wiedzą!

Ból wywołany skurczem może być różny – od lekkiego ucisku po mocny ścisk, który przyprawia o łzy. Dlatego warto zapoznać się z rodzajami bólu oraz metodami, które w nieprzyjemnej chwili pomogą uśmierzyć ból.

Odwodnienie
Jeżeli masz za mało wody i elektrolitów w organizmie, to zwiększa się Twoja podatność na skurcze. Do odwodnienia organizmu może dojść nie tylko poprzez wysiłek fizyczny. Pamiętaj, że również Twoja dieta oraz stres mają duży wpływ na minerały zawarte w ciele. Dlatego tak ważne jest systematyczne dostarczanie płynów w postaci  wody, soków czy herbaty. Poza tym warto wprowadzić warzywa i owoce do diety – zawierają niezbędne minerały (potas, magnez, sód). Dzięki temu zachowasz równowagę. 

Zbyt ciasne buty 

Twoje buty mogą być za twarde, za ciasne, zbyt mocno związane lub po prostu niepasujące kształtem do typu stopy. A co najgorsze – na pierwszy rzut oka wcale nie muszą wydawać się problemem. Dopiero stojąc lub siedząc przez dłuższy czas w jednej pozycji możesz odczuć dyskomfort, a w tym czasie Twoje mięśnie już będą krzyczały z bólu. Dlatego sprawdź swoje buty, czy możesz swobodnie poruszać palcami i przede wszystkim, czy masz dobrą cyrkulację całej stopy. Czasami poluzowanie sznurowadeł może załatwić sprawę. A jeżeli problem jest z rozmiarem obuwia, to najbezpieczniej jest pożegnać się ze swoją ulubioną parą szpilek lub trampek. Pamiętaj, że wszystkie partie stopy muszą mieć trochę „luzu” i odpowiednie podparcie.  

Czytaj ulotki lekarstw
Jeżeli dostrzegasz skurcze po rozpoczęciu farmakoterapii, to warto wrócić z powrotem do ulotki lekarstwa. Niektóre tabletki, mogą stymulować pojawianie się skurczy. Dlatego warto sprawdzić, czy źródłem problemu są przyjmowane leki i w razie potrzeby skontaktować się ze swoim lekarzem. 

Sposoby na złagodzenie skurczów:

Wykorzystaj ciepło, możesz skorzystać z termoforu, poduszki elektrycznej lub kąpieli z dodatkiem soli Epsom. Wszystko po to żeby pobudzić krążenie. 

Rozciągaj się regularnie. Dzięki temu utrzymasz elastyczność stawów i mięśni stóp. 

Do swojego jadłospisu wprowadź brokuły, warzywa liściaste, jajka i banany. Dostarczysz organizmowi cenne minerały, takie jak magnez, wapń, potas, czy fosfor.

Oczywiście jeżeli skurcze będą uciążliwe i po zastosowaniu różnych metod nie będą ustępowały, to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą – problem może leżeć głębiej i wymagać leczenia.  ✤

Podziel się wiedzą!