Sztuczki przeciw łupieżowi

Podziel się wiedzą!

Łupież stanowi wstydliwy i bardzo popularny problem. To jednak nie znaczy, że nie można go pokonać!

Nim rozpocznie się walkę z łupieżem, na początek warto dowiedzieć się skąd on się właściwie bierze. Zazwyczaj powoduje go grzyb o nazwie Malassezia. Tak naprawdę każdy z nas go ma i jest naturalnym elementem skóry głowy. Czasami może jednak powodować przesuszenie – żywi się łojem przez co wywołuje swędzenie, podrażnienia i w efekcie łupież. Podstawą jest częste mycie głowy odpowiednimi szamponami, ale momentami to nie wystarcza, by pozbyć się lub zapobiegać powstawaniu białych płatków. Wtedy warto sięgnąć po domowe metody lub specjalistyczne szampony ze skutecznymi składnikami.

Ocet jabłkowy

To jeden z najpopularniejszych sposobów przeciwłupieżowych. Ocet jabłkowy pomaga zapanować nad suchą skórą głowy oraz ograniczyć aktywność Malassezia. Oczywiście octu nie stosuje się zamiast szamponu – to byłoby nie do zniesienia. Najlepiej nanieść go na głowę przed kąpielą na około 30 min, a następnie spłukać. Zabieg należy powtarzać do ustąpienia objawów.

Żółtka

Ich zapach odpycha, ale za to są skuteczne. Maseczkę należy wykonać z dwóch żółtek oraz pozostawić ją na głowie przez godzinę, zabezpieczając mieszankę foliowym workiem. Później głowę najlepiej jest umyć dwukrotnie, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach. Podobny zabieg można zastosować przy użyciu czosnku, który ma takie same zalety, jak i wady, co żółtka. Jego zapach można jednak zneutralizować miodem oraz imbirem. 

Drzewo herbaciane

Stosowanie typowych olejków nie jest zbyt bezpieczne w przypadku łupieżu, ale za to olejki eteryczne, szczególnie herbaciany, mogą okazać się zbawienne. Drzewo herbaciane ma właściwości antygrzybiczne i zazwyczaj łupież wyraźnie zmniejsza się już po kilku dniach.

Neem

Neem często występuje w postaci skondensowanych olejków, ale lepiej unikać ich podczas walki z łupieżem – tutaj skuteczniejszy okaże się ekstrakt. Neem działa antyseptycznie i jest częstym składnikiem wielu leków związanych ze skórą. 

Dziegieć brzozowy

To jeden z najlepszych, naturalnych składników do walki z łupieżem. Powstaje w wyniku rozkładu betuliny oraz posiada całą masę leczniczych właściwości. Działa antyseptycznie, oczyszcza i świetnie sprawdza się w walce z większością chorób skórnych – od świerzbu, grzybicy, czy ropiejących ran, po egzemę, łuszczycę oraz wspomniany łupież. Prócz tego, że zamyka pory, to jeszcze wygładza skórę, niweluje swędzenie, reguluje poziom sebum oraz dodatkowo zapobiega wypadaniu włosów, bo wzmacnia cebulki. Można go dostać w aptece w postaci maści, ale jest również składnikiem skutecznych szamponów opartych na zdobyczach natury. Warto poszukać ta-kich kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry głowy.

Cynk

To bardzo ważny składnik szamponów przeciwłupieżowych. Dlaczego? Ponieważ odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry – wpływa na proces gojenia się ran oraz kontroluje procesy zapalne. Dzięki temu skóra głowy szybciej wróci do zdrowia, a łupież zniknie. 

Co ciekawe – w walce z łupieżem pacjenci polecają również sok z cytryny, olej kokosowy, sodę, aloes, a nawet rozdrobnioną aspirynę dodaną do szamponu. By walka z łupieżem była skuteczniejsza, należy unikać stosowania olejów na włosy, zdrowo się odżywiać, od czasu do czasu zażywać kąpieli słonecznych oraz przede wszystkim myć włosy podczas każdej kąpieli. Najlepiej specjalnymi szamponami z dziegciem brzozowym, cynkiem, czy ekstraktem z drzewa herbacianego. Dzięki temu problem zniknie szybciej, niż się pojawił! ❅

Podziel się wiedzą!