Objawia się wypryskami i często jest źródłem wstydu, co utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. Atopowe zapalenie skóry (AZS) wcale nie musi być jednak wyrocznią – wystarczy poznać kilka sztuczek oraz składników kosmetycznych, które są zbawienne dla skóry!
Objawy AZS pojawiają się w konkretnych miejscach – zwykle na dłoniach, kolanach, ramionach, twarzy i tułowiu. Co ciekawe – aż 67% pacjentów przyznaje, że ma w swojej rodzinie lub wśród znajomych co najmniej 1 osobę, która boryka się z atopowym zapaleniem skóry. To oznacza, że problem jest bardzo popularny. Intensywność choroby potęguje szczególnie kilka czynników, wśród nich najczęściej są wymieniane:
- stres
- niektóre produkty spożywcze: mleko, zboża i orzechy
- kurz w domu i biurze
- pyłki roślinne
- zwierzęta domowe
Uciążliwość choroby można na szczęście ograniczyć. Na początek warto skupić się na częstej pielęgnacji całego ciała, dobrym pomysłem jest też korzystanie z nawilżacza powietrza w domu. Niewskazane jest za to używanie syntetycznych ubrań oraz długie kąpiele. Co aplikować na skórę, by poczuć ulgę?
Ekstrakt z kory brzozy
Warto wyposażyć się w kosmetyki z tym dodatkiem. Ekstrakt z kory brzozy jest naturalnym antyoksydantem i chroni skórę, a także opóźnia procesy starzenia. Wszystko dzięki likwidowaniu wolnych rodników oraz pobudzaniu syntezy kolagenu oraz elastyny. Świetnie sprawdza się w przypadku AZS, ponieważ wyraźnie zmniejsza zmiany skórne i obrzęk. Przy okazji kora brzozy reguluje wydzielanie sebum oraz działa przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi wszelkie podrażnienia powstałe podczas choroby. Często występuje w połączeniu z innymi, drogocennymi składnikami. Można do nich zaliczyć silnie nawilżający mocznik, ziele trędownika, łagodzący pantenol oraz oleje – choćby delikatny z nasion bawełny lub arganowy. Twoja skóra pokocha kosmetyki wykorzystujące te dary natury.
Kurkuma
To numer jeden wśród antyoksydantów i jeden z najlepszych środków na atopowe zapalenie skóry. Zmniejsza pieczenie, swędzenie oraz stan zapalny. Wystarczy wymieszać ją z odrobiną mleka (np. koziego), bo zrobić leczniczą pastę.
Ocet jabłkowy
Posiada właściwości przeciwzapalne i świetnie radzi sobie z AZS. Można go aplikować na chore miejsca za pomocą nasączonej, bawełnianej kulki.
Ogórek
Niepozorny ogórek ma silne właściwości odświeżające, kojące oraz nawilżające. Pokrój go w plastry i ułóż w odpowiednich miejscach na skórze. Szybko zmniejszy stan zapalny i zaczerwienienie.
Rumianek
Pomoże herbatka z rumianku oraz okłady na zaczerwienione miejsca. Roślina zawiera dużo flawonoidów i działa łagodząco.
Aloes
Pomaga w przypadku wielu schorzeń. Zapobiega odwodnieniu skóry, co w przypadku atopowego zapalenia jest bardzo ważne.
Ciekawych składników jest oczywiście znacznie więcej. Prócz okładów z miodu, płatków owsianych i oliwy z oliwek, warto wypróbować również moc oleju rybnego, sproszkowanego drzewa sandałowego, zielonej glinki czy kojącego sprayu z wody morskiej. Przy okazji dobrze jest zmienić nawyki żywieniowe:
- wołowina i bulion wołowy zawierają dużo minerałów i naturalny kolagen, które działają regenerująco w przypadku AZS
- siemię lniane to jedno z najbogatszych źródeł kwasu omega 3
- buraki naprawiają uszkodzenia na poziomie komórkowym i mają właściwości antyoksydacyjne
- papaja stanowi źródło silnych enzymów, które zapobiegają rozwojowi stanu zapalnego.
- jagody to nie tylko zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka – są pełne antyoksydantów i poprawiają wygląd skóry.
- zielone warzywa, takie jak sałata, brokuły, szpinak, zmniejszają stres oksydacyjny i dostarczają wiele witamin oraz minerałów, dzięki czemu AZS przebiega łagodniej.
Borykanie się z atopowym zapaleniem skóry potrafi być uciążliwe, ale to częsta przypadłość. Ekstrakt z kory brzozy, kurkuma, składniki nawilżające oraz odpowiednia dieta mimo wszystko pomogą zniwelować dokuczliwe skutki! ✤