Suche, spierzchnięte dłonie to jeden z najczęstszych ,jesienno-zimowych problemów. Mogą pękać, łuszczyć się i krwawić, gdy bariera skóry jest zagrożona. Oto jak zachować zdrowie i nawilżenie rąk w chłodne miesiące.
Noś rękawiczki
Jeśli jest wystarczająco zimno, aby nosić czapkę, rękawiczki są jej nieodłącznym elementem. Zainwestuj w parę rękawiczek, z kaszmiru, skóry lub wełny, które zwykle skuteczniej blokują wiatr i utrzymują ciepło dłoni. W domu pamiętaj aby stosować te gumowe – choćby podczas zmywania naczyń lub czyszczenia powierzchni.
Stosuj filtr SPF
Chroń dłonie przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym dzięki nawilżającemu kremowi do opalania – mimo, że idzie zima. Możesz wybrać też balsam do rąk z SPF.
Nawilżaj
Zachęcamy pacjentów do przechowywania dosłownie wszędzie tubki z kremem nawilżającym – w szufladach biurka, torebkach, w kuchni, stoliku nocnym, schowku na rękawiczki itp. Dzięki temu będzie łatwo dostępny, a wielokrotne nawilżanie w ciągu dnia zarówno odżywia, jak i leczy oraz chroni skórę. Szczególnie podczas chłodnych miesięcy.
Złuszczaj
Większość ludzi nie myśli o złuszczaniu rąk, a tymczasem to ważny zabieg, ponieważ usuwa martwy naskórek, co umożliwia lepszą penetrację kremu nawilżającego. Taki peeling można sobie zrobić samemu – zmieszaj odrobinę oleju kokosowego i cukru, a następnie pocieraj ręce okrężnymi ruchami.
Nie przesadzaj z dezynfekcją
Nadużywanie środków dezynfekujących do rąk może szybko wysuszyć ręce. Można jednak stosować niewysychające formuły. Często mają właściwości nawilżające, są dedykowane dla wrażliwej skóry i możne je nakładać na środek nawilżający.
Unikaj suszarki do rąk
Korzystając z toalety np. w centrach handlowych, jeśli masz opcję wykorzystania automatycznej suszarki (z gorącym powietrzem) lub ręcznika papierowego, wybierz tę drugą opcję. Gorący podmuch może jeszcze bardziej wysuszyć skórę.
Nie zaniedbuj skórek
Twoje skórki i paznokcie są równie wrażliwe na trudną pogodę, jak reszta dłoni. Natłuszczaj je np. olejem z pestek granatu lub ze słodkich migdałów. Możesz też wypróbować balsamy z białą herbatą i ogórkiem.
Korzystaj z domowych zabiegów regeneracyjnych
Nie trzeba wybierać się do SPA, żeby zafundować dłoniom porządną regenerację. W aptekach i drogeriach dostępne są maski do rąk, które należy stosować na noc, po wcześniejszym peelingu. Preparat nakłada się na ręce, zakłada bawełniane rękawiczki, by rano dłonie stały się nie do poznania – piękne i gładkie. Takie maski działają nawilżająco, odżywczo i zmiękczająco. Zbawiennie działają w nich takie składniki, jak olej z pestek winogron (jeden z najbardziej odżywczych olejów roślinnych, wspiera procesy odbudowy, wzmacnia barierę ochronną skóry), olej z wiesiołka (wygładza, nawilża oraz łagodzi), masło avocado, czy shea (idealne na suchą i popękaną skórę). W składzie takich masek warto też szukać składników nawilżających oraz utrzymujących wodę w skórze, dzięki czemu dłonie nie będą wysychać. Chodzi tutaj przede wszystkim o glicerynę, mleczan sodu, kwas hialuronowy czy mocznik.
Tak zabezpieczone oraz pielęgnowane dłonie nie będą się poddawały podczas nawet najgorszej pogody! ❖
