Summer Holidays. Close Up Of Happy Smiling Young Woman In Bikini On Surfing, Surf Board In Sea. Travel Vacation To Exotic Resort. Fun And Happiness. Healthy Lifestyle. Water Sports. Beauty, Recreation

Sztuczki na ukąszenia owadów i pajęczaków

Podziel się wiedzą!

 

Komary, meszki, pająki… stawonogi potrafią zaburzyć spokój – szczególnie gdy ukąszą i na skórze pojawia się bolesna rana. Poznaj sztuczki na ukąszenia owadów i pajęczaków!

Ukąszenie: Komary, meszki, gzy

Objawy: Każdy miał do czynienia z komarami i meszkami. Guzek jest miękki, z czasem puchnie i może krwawić. Z czasem robi się czerwony oraz swędzi lub piecze. W naszej strefie klimatycznej takie ukąszenia nie są groźne, bo nie przenoszą chorób – chyba, że cierpisz na alergię. Konieczne zdezynfekuj bolące miejsce!

Leczenie: Opuchliznę warto przemyć wodą z mydłem, aby zminimalizować reakcję skóry. Okład z lodu pomoże zniwelować obrzęk. Świetnie sprawdza się też balsam Calamine oraz doustne leki przeciwhistaminowe.

Zapobieganie: Pomysłów jest wiele, ale ich skuteczność to już bardziej skomplikowana kwestia. Najlepiej unikać wód stojących – szczególnie komary je uwielbiają. To jednak bywa trudne, dlatego na odsłoniętą skórę warto zaaplikować środek z DEET, czyli N,N-Dietylo-m-toluamidem (roztwór 25-40%). To pochodna benzamidu, odstrasza owady.

Ukąszenie: Pszczoły, osy, trzmiele i szerszenie

Objawy: Na początku pojawia się ostry ból. Później w miejscu użądlenia powstaje opuchlizna z niewielkim, czerwonym punktem. Uwaga! Pszczoła zostawia żądło w skórze, a osy, trzmiele i szerszenie mogą wpuszczać jad wielokrotnie.

Leczenie: Żądło pszczoły należy usunąć pincetą chwytając je jak najbliżej skóry – łapiąc wyżej wyciśniesz z woreczka resztkę jadu. Ból złagodzi zimny kompres, korzeń pietruszki, cebula lub roztwór octu. Jeśli dostrzegasz u siebie objawy duszności, świszczącego oddechu, czy zawrotów głowy, natychmiast zadzwoń na pogotowie – możesz być uczulony.

Zapobieganie: Najbardziej dokuczliwe są osy i szerszenie – działają agresywnie i przyciąga je pokarm. Pszczoły i trzmiele mają dużo spokojniejszy charakter i z reguły interesują się pobliskimi kwiatami, a nie ludźmi. Warto schować słodki prowiant oraz unikać jaskrawego ubioru – wyraźnie przyciąga owady zapylające, które mylą ludzi z kwiatostanami.

Ukąszenie: Kleszcze

Objawy: Borelioza objawia się okrągłym rumieniem lub podłużną wysypką. Jednak ta choroba nie występuje w każdym przypadku – najczęściej w miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwienienie i lekki ból.

Leczenie: Kleszcza należy jak najszybciej usunąć chwytając go pincetą blisko skóry i delikatnie pociągając w górę. Nie należy smarować go tłuszczem, czy alkoholem – pajęczak może zacząć zwracać treść z układu pokarmowego, co zwiększa ryzyko zakażenia. 

Zapobieganie: Preparaty z DEET odstraszają kleszcze, choć najskuteczniejszą metodą jest unikanie zarośli do około 1.5m wysokości. Pomóc może też szczelne zabezpieczenie ciała ubraniem. 

Ukąszenie: Pająki

Objawy: Ukąszenia często są bardzo bolesne i powstaje miejscowy odczyn zapalny – pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk. U osób osłabionych i alergików mogą pojawić się bóle stawów, nudności oraz inne, podobne objawy – w takim przypadku niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, choć jad polskich pająków nie jest śmiertelny.

Leczenie: Ranę koniecznie należy zdezynfekować. Ból ukoi okład z lodu i żel łagodzący dostępny w aptece.

Zapobieganie: Pająki są wszędzie – w domu i na świeżym powietrzu. Niestety prawie wszystkie są jadowite – z wyjątkiem rodziny Uloboridae i niektórych gatunków Liphistiidae. Trzeba na nie po prostu uważać.

Ukąszenie: Roztocza

Objawy: Ukąszenia roztoczy zwykle objawiają się małymi, czerwonymi guzkami w okolicy szyi, ramion lub rąk. 

Leczenie: Ranki swędzą, a zaradzić może krem z hydrokortyzonem lub doustne leki przeciwhistaminowe. Konieczne jest też wezwanie specjalisty, który zwalczy pasożyty w pomieszczeniu.

Zapobieganie: Na roztocza można natknąć się w hotelu na wakacjach, a nawet podczas podwożenia autostopowiczów, którzy przenoszą je na sobie. Warto mieć to na uwadze. 

Podziel się wiedzą!